VIKING CUP 2011

Results

 
BEST CLUB/ORGANIZATION
Club/Organization Gold Silver Bronze Total
1 NTN Norway - NOR 10 11 18 39
2 Team Finland - FIN 10 8 14 32
3 Skövde TKD Club - SWE 6 2 5 13
4 Södermalms TKD - SWE 5 1 4 10
5 Frölunda TKD Klubb - SWE 4 1 4 9
6 Irish National Team - IRL 3 3 - 6
7 Jönköping TKD ITF - SWE 1 4 3 8
8 Ljungby TKD ITF - SWE 1 2 4 7
9 GMAC TKD - SCO 1 - 4 5
10 Nibun ITF Leipzig - GER 1 - 2 3
  Torslanda TKD Klubb - SWE 1 - 2 3
12 Stockholm TKD ITF - SWE 1 - 1 2
13 Fighter TKD Göteborg - SWE 1 - - 1
14 Mariestad TKD Club - SWE - 2 3 5
15 Tyresö TKD Klubb - SWE - 2 - 2
Brighton & Hove TKD - ENG - 2 - 2
North Mon TKD - IRL - 2 - 2
18 Partille TKD Klubb - SWE - 1 2 3
19 Kärra TKD Klubb - SWE - 1 1 2
20 Lindome TKD Klubb - SWE - 1 - 1
21 Ellis TKD Association - ENG - - 1 1
           
  Bohusläns TKD Klubb - SWE - - - -
  Tiger Division ITF Austria - AUS - - - -
 
BEST COUNTRY
  Country Gold Silver Bronze Total
1 Sweden 20 17 29 66
2 Norway 10 11 18 39
3 Finland 10 8 14 32
4 Ireland 3 5 - 8
5 Scotland 1 - 4 5
6 Germany 1 - 2 3
7 England - 2 1 3
Austria - - - -

PATTERN
Tul TOP "A-C", Female 2-6 Dan

1.  Kristine FJESETH,   NTN Norway
2.  Camilla Åstvedt KÅREVIK,   NTN Norway
3.  Sanna Daaland OFTEN,   NTN Norway
3.  India ISLES,   GMAC TKD Scotland
Tul TOP "D", Female 1 Dan
1.  Marielle LIND,   NTN Norway
2.  Henna MAJANEN,   Team Finland
3.  Linda URBANSKI,   Team Finland
3.  Aino KOSKINEN,   Team Finland
Tul TOP "A-B", Male 3-6 Dan

1.  Truls HOTVEDT,   NTN Norway
2.  Aleksander ARONSEN,   NTN Norway
3.  Lasse KUUSISTO,   Team Finland
3.  Sean GRADY,   GMAC TKD Scotland
Tul TOP "C", Male 2 Dan

1.  Daniel HALLANGER,   NTN Norway
2.  Tore Grytten SANDNES,   NTN Norway
3.  Stian BRINGSLID,   NTN Norway
3.  Oyvind ROTHING,   NTN Norway
Tul TOP "D", Male 1 Dan
1.  Lars JOHANNESEN,   NTN Norway
2.  Håkon BERGSETH,   NTN Norway
3.  Henrik ENQVIST,   Team Finland
3.  Henrick-Emil EDVARDSEN,   NTN Norway
Tul TOP jun, Female 1-3 Dan
1.  Julia PÄTSI,   Team Finland
2.  Chloe ABOUD,   Irish National Team
3.  Beate SUNDE,   NTN Norway
3.  Elise DAHL,   NTN Norway
Tul TOP jun, Male 1-3 D
1.  Samuli ROSSI,   Team Finland
2.  Toni KANGAS,   Team Finland
3.  Andre NILSEN,   NTN Norway
3.  Kjell Anders RODAL,   NTN Norway
Tul HIGH, Female 2-1 Kup
1.  Malin NILSSON,   Skövde TKD Club
2.  Karoliina HIETALA,   Team Finland
3.  Maria HOVELIUS,   Ljungby TKD ITF
3.  Maria LEHTIMÄKI,   Södermalms TKD Klubb
Tul HIGH, Male 2-1 Kup
1.  Vesa TIMONEN,   Team Finland
2.  Sami SOHKANEN,   Team Finland
3.  Carl THORSHAG,   Torslanda TKD Klubb
3.  Henri LIPPONEN,   Team Finland
Tul HIGH jun, Female 2-1 Kup
1.  Nita METTINEN,   Team Finland
2.  Elin RINGQVIST,   Skövde TKD Club
3.  Olivia WARNSKOG,   Skövde TKD Club
3.  Sarah JUNKERMANN,   Nibun ITF Leipzig
Tul HIGH jun, Male 2-1 Kup
1.  Antti JÄRVINEN,   Team Finland
2.  Matti AHOLA,   Team Finland
3.  Oskar RANDEN,   NTN Norway
3.  Mirza IDRIZI,   Ljungby TKD ITF
Tul MEDIUM, Female 5-3 Kup
1.  Sofia GUSTAVSSON,   Södermalms TKD Klubb
2.  Sabina LI,   Jönköping TKD ITF
3.  Lorna SINGLETON,   GMAC TKD Scotland
3.  Zdenka SEKERIJA,   Jönköping TKD ITF
Tul MEDIUM, Male 5-3 Kup
1.  Aarne SALMI,   Team Finland
2.  Anssi LIIKANEN,   Team Finland
3.  Joakim STJERNMAN,   Frölunda TKD Klubb
3.  Richard HOLGERSSON,   Skövde TKD Club
Tul MEDIUM jun, Female 5-3 Kup
1.  Lilja HARALA,   Team Finland
2.  Roshni NARSHI,   Mariestad TKD Club
3.  Thea ERICSSON,   Ljungby TKD ITF
3.  Nikita NARSHI,   Mariestad TKD Club
Tul MEDIUM jun, Male 5-3 Kup
1.  Oscar ASPELIN,   Torslanda TKD Klubb
Tul MINIOR Beg, Girls & Boys 8-5 Kup
1.  Ajam ALCHAGIROVA,   Skövde TKD Club
2.  Martin FALMER,   Skövde TKD Club
3.  Cassandra PERSSON,   Skövde TKD Club
3.  Shankar NARSHI,   Mariestad TKD Club
Tul MINIOR High, Girls & Boys 4-1 Kup
1.  Lisa HASSELBLAD,   Frölunda TKD Klubb
2.  Daniel LOGOZAR,   Ljungby TKD ITF
3.  Albin MELLGREN,   Partille TKD Klubb
3.  Erik HOLMÉN,   Kärra TKD Klubb
Tul CADET Beg, Girls & Boys 8-5 Kup
1.  Sayathanum ALCHAGIROVA,   Skövde TKD Club
2.  Hampus ANDREASSON,   Lindome TKD Klubb
3.  Lisa HOLM,   Södermalms TKD Klubb
3.  Philip SÖDERBLOM,   Mariestad TKD Club
Tul CADET High, Girls & Boys 4-1 Kup
1.  Heikki AHOLA,   Team Finland
2.  Anton HANSSON,   Kärra TKD Klubb
3.  Wilma HASSELBLAD,   Frölunda TKD Klubb
3.  Julia ANDERSSON,   Skövde TKD Club

SPARRING
Sparring TOP, Female -52 kg
1.  Kim AMPRAZIS,   Frölunda TKD Klubb
2.  Katerina AVRAMIDES,   Brighton & Hove TKD
3.  Maria BROCHMAN,   NTN Norway
Sparring TOP, Female -58 kg
1.  Kristina JELENIC,   Fighter TKD Club
2.  Sabina MASON,   Irish National Team
3.  Christine HAGATUN,   NTN Norway
3.  Sanna Daaland OFTEN,   NTN Norway
Sparring TOP, Female 63/70 kg
1.  Cecilia ÅKESDOTTER,   Jönköping TKD ITF
2.  Kristine FJESETH,   NTN Norway
3.  Maike KÖNIG,   Nibun ITF Leipzig
3.  Madeleine PALMERSJÖ,   Frölunda TKD Klubb
Sparring TOP, Male -63 kg
1.  Emil THORESSON,   Frölunda TKD Klubb
2.  Oyvind ROTHING,   NTN Norway
3.  Henrik ENQVIST,   Team Finland
3.  Matt CADLE,   Ellis TKD Association
Sparring TOP, Male -71 kg
1.  Paul KING,   Irish National Team
2.  Andreas UPPSTRÖM,   Södermalms TKD Klubb
3.  Stian BRINGSLID,   NTN Norway
3.  Jahongir MIRZOEV,   Jönköping TKD ITF
Sparring TOP, Male -80 kg
1.  Arto ALA-HÄIVÄLÄ,   Södermalms TKD Klubb
2.  Aleksander ARONSEN,   NTN Norway
3.  Niklas MARMHEDEN,   Frölunda TKD Klubb
3.  Henrick-Emil EDVARDSEN,   NTN Norway
Sparring TOP, Male +80 kg
1.  Oskar MALAGA,   Frölunda TKD Klubb
2.  Christian OLSEN,   NTN Norway
3.  Fredrik ROUDETTE,   Södermalms TKD Klubb
3.  Pauli PULJULA,   Team Finland
Sparring TOP jun, Female -50 kg
1.  Chloe ABOUD,   Irish National Team
2.  Madeleine LIND,   NTN Norway
3.  Julia PÄTSI,   Team Finland
3.  Heta NIEMINEN,   Team Finland
Sparring TOP jun, Female -60 kg
1.  Elise DAHL,   NTN Norway
2.  Sarah BARRY,   North Mon TKD
3.  Kathrine HEGGEM,   NTN Norway
Sparring TOP jun, Female +60 kg
1.  Isabelle SCHANDER,   NTN Norway
2.  Lise GRONNESBY,   NTN Norway
3.  Beate SUNDE,   NTN Norway
Sparring TOP jun, Male -52 kg
1.  Philip KORKIS,   Skövde TKD Club
2.  Dylan CONNOLLY,   Irish National Team
3.  Toni KANGAS,   Team Finland
Sparring TOP jun, Male 58/63 kg
1.  Dylan FITZGIBBON,   Irish National Team
2.  Johnathan MILOUDI,   North Mon TKD
3.  Samuli ROSSI,   Team Finland
Sparring TOP jun, Male -70 kg
1.  Harald POLDEN,   NTN Norway
2.  Kjell Anders RODAL,   NTN Norway
3.  Vili HAUTAKOSKI,   Team Finland
3.  Robin BENGTSSON,   Partille TKD Klubb
Sparring TOP jun, Male +70 kg
1.  Andre NILSEN,   NTN Norway
2.  Callum CLARK,   Brighton & Hove TKD
3.  Jens MILDESTVEIT,   NTN Norway
3.  Anders HUSOY,   NTN Norway
Sparring HIGH, Female 70/70 kg
1.  Malin NILSSON,   Skövde TKD Club
2.  Maria HOVELIUS,   Ljungby TKD ITF
Sparring HIGH, Male 71/80 kg
1.  Vesa TIMONEN,   Team Finland
2.  Jonatan RYDBERG,   Partille TKD Klubb
3.  Sami SOHKANEN,   Team Finland
3.  Magnus MOSSFELDT,   Stockholm TKD ITF
Sparring HIGH jun, Female 50/55 kg
1.  Elin RINGQVIST,   Skövde TKD Club
2.  Nita METTINEN,   Team Finland
Sparring HIGH jun, Female +60 kg
1.  Sarah JUNKERMANN,   Nibun ITF Leipzig
2.  Linn VAGHFELDT,   Frölunda TKD Klubb
3.  Olivia WARNSKOG,   Skövde TKD Club
Sparring HIGH jun, Male 70/70 kg
1.  Oskar RANDEN,   NTN Norway
2.  Antti JÄRVINEN,   Team Finland
3.  Mirza IDRIZI,   Ljungby TKD ITF
Sparring MEDIUM, Female -52 kg
1.  Spela BELCA,   Södermalms TKD Klubb
2.  Sabina LI,   Jönköping TKD ITF
Sparring MEDIUM, Female 58/70 kg
1.  Sofia GUSTAVSSON,   Södermalms TKD Klubb
2.  Zdenka SEKERIJA,   Jönköping TKD ITF
3.  Mirja-Karin PETTAI,   Södermalms TKD Klubb
3.  Lorna SINGLETON,   GMAC TKD Scotland
Sparring MEDIUM, Male -63 kg
1.  Kieran SHERLOCK,   GMAC TKD Scotland
2.  Tommie NISSILLÄ,   Tyresö TKD Klubb
3.  Tobias MELLBRIS,   Jönköping TKD ITF
Sparring MEDIUM, Male 71/80 kg
1.  Anssi LIIKANEN,   Team Finland
2.  Stevan PAVIC,   Jönköping TKD ITF
3.  Aarne SALMI,   Team Finland
3.  Niklas GUSTAFSSON,   Torslanda TKD Klubb
Sparring MEDIUM jun, Female 45/50 kg
1.  Thea ERICSSON,   Ljungby TKD ITF
2.  Nikita NARSHI,   Mariestad TKD Club
Sparring MEDIUM jun, Male 52/58 kg
1.  Ashik KHAN,   Stockholm TKD ITF
Sparring MEDIUM jun, Male 63/70 kg
1.  Viktor KVICK,   Södermalms TKD Klubb
2.  Daniel BRÄNNSTAM,   Tyresö TKD Klubb