VIKING CUP 2009

Results

 
BEST CLUB
  Club Gold Silver Bronze Total
1 Dolny Slask TKD - POL 11 10 8 29
2 NTN Central TKD - NOR 4 4 5 13
3 KSKT Kielce - POL 4 - 1 5
  Rivervalley TKD - IRL 4 - 1 5
5 Tampere TKD - FIN 3 - - 3
6 NTN East Norway - NOR 2 5 8 15
7 Finland National Team - FIN 2 4 3 9
8 Skövde TKD Club - SWE 2 2 3 7
9 More/Romsdal NTN - NOR 2 - 7 9
10 LSK Lublin - POL 2 - 5 7
11 Frölunda TKD Klubb - SWE 1 4 1 6
12 Lewart Lubartow - POL 1 2 - 3
13 Team West NTN - NOR 1 1 4 6
14 SC Hyong Celje - SLV 1 1 2 4
Midwest TKD - IRL 1 1 2 4
16 Mölndal TKD Klubb - SWE 1 1 - 2
Helsinki University - FIN 1 1 - 2
Vantaan TKD - FIN 1 1 - 2
19 Fighter TKD Club - SWE 1 - 3 4
20 Ljungby TKD ITF - SWE 1 - 1 2
TKD Akatemia - FIN 1 - 1 2
22 TKD Center - FIN 1 - - 1
23 Mariestad TKD Club - SWE - 2 2 4
24 All Russian TKD Fed. - RUS - 1 4 5
Nibun Leipzig - GER - 1 4 5
26 Södermalms TKD Sthlm - SWE - 1 2 3
North Mon TKD - IRL - 1 2 3
28 Buday TKD - HUN - 1 1 2
TKD Academy - ITA - 1 1 2
ITF Scotland - SCO - 1 1 2
31 Kungälv TKD Klubb - SWE - 1 - 1
So-San Znojmo TKD - CZE - 1 - 1
33 Uppsala TKD Klubb - SWE - - 3 3
Rogaland TKD - NOR - - 3 3
35 GMAC TKD - SCO - - 1 1
Stockholm TKD ITF- SWE - - 1 1
Impact Martial Arts - USA - - 1 1
           
  Bohusläns TKD Klubb - SWE - - - -
  Dungarvan TKD - IRL - - - -
  ITF Honefoss - NOR - - - -
  Nokian TKD - FIN - - - -
  Total TKD - ENG - - - -
 
 
BEST COUNTRY
  Country Gold Silver Bronze Total
1 Poland 18 12 14 44
2 Norway 9 10 27 46
3 Finland 9 6 4 19
4 Sweden 6 11 16 33
5 Ireland 5 2 5 12
6 Slovenia 1 1 2 4
7 Russia - 1 4 5
Germany - 1 4 5
9 Scotland - 1 2 3
10 Italy - 1 1 2
Hungary - 1 1 2
12 Czech Republic - 1 - 1
13 USA - - 1 1
England - - - -
PATTERN
Tul TOP "A-B", Female 3-6 Dan

1. Petra DYDISZKO, Skövde TKD Club - SWEDEN
2. Heli KARJALAINEN, Finland National Team - FINLAND
3. Joanna LIPA, LSK Lublin - POLAND
3. Jill SOMMERVILLE, ITF Scotland - SCOTLAND
TuL TOP "A", Male 4-6 Dan
1. Hong LOOI, Rivervalley TKD - IRELAND
2. Jani TURUNEN, Finland National Team - FINLAND
3. Uros BERNARD, SC Hyong Celje - SLOVENIA
3. Adrian BYRNE, Midwest TKD - IRELAND
Tul TOP "B", Male 3 Dan
1. Arne WITZO, NTN Central TKD - NORWAY
2. Ismo MÄKINEN, Finland National Team - FINLAND
3. Devis BIACCO, TKD Academy - ITALY
3. Arto ALA-HÄIVÄLÄ, Södermalms TKD Stockholm - SWEDEN
Tul TOP "C", Female 2 Dan
1. Pauliina HEISKANEN, Finland National Team - FINLAND
2. Anja KÄRKI, Finland National Team - FINLAND
3. Viveka STRÖCK, Fighter TKD Club - SWEDEN
3. Anja BERTELSEN, NTN Central TKD - NORWAY
Tul TOP "C", Male 2 Dan
1. Aleksander ARONSEN, NTN Central TKD - NORWAY
2. Stian BRINGSLID, NTN Central TKD - NORWAY
3. Remi LIAN, More/Romsdal NTN - NORWAY
3. Markus YANG LARSEN, NTN East Norway - NORWAY
TuL TOP "D", Female 1 Dan
1. Marzanna PAWLIK, Dolny Slask TKD - POLAND
2. Sofia LOTF, Skövde TKD Club - SWEDEN
3. Henna MAJANEN, Finland National Team - FINLAND
3. Lise FJELL, NTN East Norway - NORWAY
Tul TOP "D", Male 1 Dan
1. Dag Jomar ROSSLER, NTN Central TKD - NORWAY
2. Per Einar TANDE, NTN Central TKD - NORWAY
3. Andres GOMES, All Russian TKD Fed. - RUSSIA
3. Erlend TANDE, More/Romsdal NTN - NORWAY
Tul TOP jun, Female 1-3 Dan
1. Madeleine LIND, Team West NTN - NORWAY
2. Agnieszka AZIEWICZ, Dolny Slask TKD - POLAND
3. Jasamin KARIM, Nibun Leipzig - GERMANY
3. Vanessa WORBS, Nibun Leipzig - GERMANY
Tul TOP jun, Male 1-3 Dan
1. Adam SZULC, Dolny Slask TKD - POLAND
2. Gawel SZCZESNY, Dolny Slask TKD - POLAND
3. Espen DRANGE, Team West NTN - NORWAY
3. Roman SATASHOV, All Russian TKD Fed. - RUSSIA
Tul HIGH, Female 2-1 Kup
1. Aino JUVONEN, Tampere TKD - FINLAND
2. Ulrica ÅHMAN, Skövde TKD Club - SWEDEN
3. Aina LEEREGGEN, NTN Central TKD - NORWAY
3. Agata SIPTA, LSK Lublin - POLAND
Tul HIGH, Male 2-1 Kup
1. Vesa TIMONEN, Vantaan TKD - FINALND
2. Jimmie LIDÈN, Mariestad TKD Club - SWEDEN
3. Magnus SUNDELIN, More/Romsdal NTN - NORWAY
3. Magnus SUNDSFJORD, Rogaland TKD - NORWAY
Tul HIGH jun, Female 2-1 Kup
1. Trine HAMMERO, More/Romsdal NTN - NORWAY
2. Lise GRONNESBY, NTN Central TKD - NORWAY
3. Iselin FJELDBERG, Team West NTN - NORWAY
3. Maria MATHISEN, NTN Central TKD - NORWAY
Tul HIGH jun, Male 2-1 Kup
1. Henrick-Emil EDVARDSEN, NTN East Norway - NORWAY
2. Jozsef TOTH, Buday TKD - HUNGARY
3. Krystian MARZEC, Dolny Slask TKD - POLAND
3. Jari RAMBERG, TKD Akatemia - FINLAND
TuL MEDIUM, Female 5-3 Kup
1. Henna Rika ASPLUND, Helsinki University - FINLAND
2. Jennifer ALMGREN, Mölndal TKD Klubb - SWEDEN
3. Elena KUZINA, All Russian TKD Fed. - RUSSIA
3. Maria HOVELIUS, Ljungby TKD ITF - LJUNGBY
Tul MEDIUM, Male 5-3 Kup
1. Trane MALMIN, NTN East Norway - NORWAY
2. Lavin KORDU, NTN East Norway - NORWAY
3. Truls LYNGÅS, NTN East Norway - NORWAY
3. Trond TERTNES, NTN East Norway - NORWAY
Tul MEDIUM jun, Female 5-3 Kup
1. Nita METTINEN, Tampere TKD - FINLAND
2. Malwina CYRAN, Dolny Slask TKD - POLAND
3. Linda-Le ROSENQVIST, Frölunda TKD Klubb - SWEDEN
3. Julia ANDERSSON, Skövde TKD Club - SWEDEN
Tul MEDIUM jun, Male 5-3 Kup
1. Eero PEHKONEN, TKD Center - FINLAND
2. Grzegorz ZAJAC, Dolny Slask TKD - POLAND
3. Fredrik FOSS, Mariestad TKD Club - SWEDEN
3. Philip LECAROS, Skövde TKD Club - SWEDEN

SPARRING

Sparring TOP, Female -52 kg
1. Stasa LUBEJ, SC Hyong Celje - SLOVENIA
2. Michelle REDMOND,  TF Scotland - SCOTLAND
3. Heli KARJALAINEN, Finland National Team - FINLAND
3. Petra ZOLNIR, SC Hyong Celje - SLOVENIA
Sparring TOP, Female -58 kg
1. Anna SIWINSKA, LSK Lublin - POLAND
2. Ilona DZIALA, Lewart Lubartow - POLAND
3. Maja SKÖLD, Uppsala TKD Klubb - SWEDEN
3. Kristina JELENIC, Fighter TKD Club - SWEDEN
Sparring TOP, Female -63 kg
1. Lyndsey CONWAY, Rivervalley TKD - IRELAND
2. Marie-Helena IMS, NTN East Norway - NORWAY
3. Cecilia ÅKESDOTTER, Stockholm TKD ITF - SWEDEN
3. Anja KÄRKI, Finland National Team - FINLAND
Sparring TOP, Female -70 kg
1. Monika OLEK, Lewart Lubartow - POLAND
2. Kristine FJESETH, NTN Central TKD - NORWAY
3. Cecilie FADUM, NTN East Norway - NORWAY
3. Maike KÖNIG, Nibun Leipzig - GERMANY
Sparring TOP, Female +70 kg
1. Nyyti KOROLAINEN, Finland National Team - FINLAND
2. Ewelia ZAJAC, Dolny Slask TKD - POLAND
3. Linn Anita LUNDAGER, More/Romsdal NTN - NORWAY
Sparring TOP, Male -63 kg
1. Luke WOODS, Rivervalley TKD - IRELAND
2. Emil THORESSON, Frölunda TKD Klubb - SWEDEN
3. Elvis PRICE, Impact Martial Arts - USA
3. Paul KING, Rivervalley TKD - IRELAND
Sparring TOP, Male -71 kg
1. Mariusz CIESLIK, LSK Lublin - POLAND
2. Marcin WRONOWSKI, Lewart Lubartow - POLAND
3. Wojciech LOPUSIEWICZ, Dolny Slask TKD - POLAND
3. Remi LIAN, More/Romsdal NTN - NORWAY
Sparring TOP, Male -80 kg
1. Karl KELLY, Rivervalley TKD - IRELAND
2. Arto ALA-HÄIVÄLÄ, Södermalms TKD Stockholm - SWEDEN
3. Radoslaw ZAZULAK, Dolny Slask TKD - POLAND
3. Tamas NAGY, Buday TKD - HUNGARY
Sparring TOP, Male +80 kg
1. Rafal GOZDALSKI, KSKT Kielce - POLAND
2. Oskar MALAGA, Frölunda TKD Klubb - POLAND
3. Christian OLSEN, NTN Central TKD - NORWAY
3. Fredrik ROUDETTE, Södermalms TKD Stockholm - SWEDEN
Sparring TOP jun, Female -45/-50 kg
1. Paulina PRZYTULA, KSKT Kielce - POLAND
2. Shakira COONGHE, North Mon TKD - IRELAND
3. Naomi COONGGHE, North Mon TKD - IRELAND
3. Siv Kathrine SKORSRAD, Rogaland TKD - NORWAY
Sparring TOP jun, Female -55 kg
1. Agnieszka AZIEWICZ, Dolny Slask TKD - POLAND
2. Jasamin KARIM, Nibun Leipzig - GERMANY
3. Vanessa WORBS, Nibun Leipzig - GERMANY
Sparring TOP jun, Female -/+60 kg
1. Louise MCCAGH, Midwest TKD - IRELAND
2. Dorota JAWOR, Dolny Slask TKD - POLAND
3. Kaja MIESZKOWSKA, Dolny Slask TKD - POLAND
Sparring TOP jun, Male 52/58 kg
1. Tomasz RYDZ, KSKT Kielce - POLAND
2. Espen DRANGE, Team West NTN - NORWAY
3. Roman SATASHOV, All Russian TKD Fed. - RUSSIA
3. Johnathan MILOUDI, North Mon TKD - IRELAND
Sparring TOP jun, Male -63/-70 kg
1. Adam SZULC, Dolny Slask TKD - POLAND
2. Piotr OLKIEWICZ, Dolny Slask TKD - POLAND
3. Chris WALSHE, Midwest TKD - IRELAND
3. Marius HELSETH HANSEN, More/Romsdal NTN - NORWAY
Sparring TOP jun, Male +70 kg
1. Andreas GJERTSEN, NTN Central TKD - NORWAY
2. Dave LYNCH, Midwest TKD - IRELAND
3. Daniel LOCKE, GMAC TKD - SCOTLAND
Sparring HIGH, Female -52/-58 kg
1. Aino JUVONEN, Tampere TKD - FINLAND
2. Kim AMPRAZIS, Frölunda TKD Klubb - SWEDEN
3. Agata SIPTA, LSK Lublin - POLAND
3. Dejana GAJDASEVIC, NTN Central TKD- NORWAY
Sparring HIGH, Female -63/-70 kg
1. Izabela DZIOPA, Dolny Slask TKD - POLAND
2. Camilla TUFTE SAND, NTN East Norway - NORWAY
3. Edith FLISRAM, Team West NTN - NORWAY
Sparring HIGH, Male -63/-71 kg
1. Magnus SUNDELIN, More/Romsdal NTN - NORWAY
2. Sami SOHKANEN, Vantaan TKD - FINLAND
3. Magnus SUNDSFJORD, Rogaland TKD - NORWAY
3. Sandro FRENNESSON, Uppsala TKD Klubb - SWEDEN
Sparring HIGH, Male -/+80 kg
1. Linus RUNDBERG, Frölunda TKD Klubb - SWEDEN
2. Jonas AHRNBERG, Kungälv TKD Klubb - SWEDEN
3. Jimmie LIDÈN, Mariestad TKD Club - SWEDEN
Sparring HIGH jun, Female OPEN
1. Urszula JANCZYK, Dolny Slask TKD - POLAND
2. Leona DOCEKALOVA, So-San Znojmo TKD - CZECH REP.
3. Natalia KUTA, LSK Lublin - POLAND
3. Dorota SIPTA, LSK Lublin - POLAND
Sparring HIGH jun, Male -52/-58 kg
1. Rafal HRARSIMOWICZ, Dolny Slask TKD - POLAND
2. Andrea ORLANDO, TKD Academy - FINLAND
3. Adrian SIDOR, KSKT Kielce - POLAND
Sparring HIGH jun, Male -63 kg
1. Jari RAMBERG, TKD Akatemia - FINLAND
2. Marcin KOZIOR, Dolny Slask TKD - POLAND
3. Krystian MARZEC, Dolny Slask TKD - POLAND
3. Krzysztof SEMP, Dolny Slask TKD - POLAND
Sparring HIGH jun, Male -70 kg
1. Wojciech BRZOZOWSKI, KSKT Kielce - POLAND
2. Henrick-Emil EDVARDSEN, NTN East Norway - NORWAY
3. Andre NILSEN, Team West NTN - NORWAY
3. Sondre HAFNOR, NTN East Norway - NORWAY
Sparring HIGH jun, Male +70 kg
1. Daniel TURSKI, Dolny Slask TKD - POLAND
2. Niklas MARMHEDEN, Frölunda TKD Klubb - SWEDEN
3. Sebastian ARNEBERG, NTN East Norway - NORWAY
3. Alexander MYRSTAD DYBVIK, More/Romsdal - NORWAY
Sparring MEDIUM, Female -52/-58 kg
1. Jennifer ALMGREN, Mölndal TKD Klubb - SWEDEN
2. Henna Rika ASPLUND, Helsinki University - FINLAND
Sparring MEDIUM, Female -/+70 kg
1. Maria HOVELIUS, Ljungby TKD ITF - SWEDEN
2. Elena KUZINA, All Russian TKD Fed. - RUSSIA
Sparring MEDIUM, Male -63/-71 kg
1. Hung NGUYEN, Fighter TKD Club - SWEDEN
2. Krzysztof BORYS, Dolny Slask TKD - POLAND
3. Dennis INGESSON, Skövde TKD Club - SWEDEN
3. Trane MALMIN, NTN East Norway - NORWAY
Sparring MEDIUM, Male -/+80 kg
1. Jimmi LEJENBLAD, Skövde TKD Club - SWEDEN
2. Trond TERTNES, NTN East Norway - NORWAY
3. Jesper LUNDGREN, Uppsala TKD Klubb - SWEDEN
Sparring MED jun, Female OPEN
1. Malwina CYRAN, Dolny Slask TKD - POLAND
2. Nastasja PECNIK, SC Hyong Celje - SLOVENIA
3. Joanna RAPACZ, Dolny Slask TKD - POLAND
3. Karolina GEBSKA, Dolny Slask TKD - POLAND
Sparring MEDIUM jun, Male -52/-63 kg
1. Grzegorz ZAJAC, Dolny Slask TKD - POLAND
2. Michal BROGOWSKI, Dolny Slask TKD - POLAND
Sparring MEDIUM jun, Male -/+70 kg
1. Krzysztof NOWAK, Dolny Slask TKD - POLAND
2. Fredrik FOSS, Mariestad TKD Club - SWEDEN
3. Jonas SCHWARZ, Fighter TKD Club - SWEDEN