VIKING CUP 2008

Results

 
BEST CLUB
  Club Gold Silver Bronze Total
1 Polish National Team - PL 9 9 11 36
2 Dolny Slask TKD ITF - PL 6 11 4 21
3 Tampere TKD - FIN 4 1 3 8

4

NTN National Team - N 3 5 11 19

5

National Team Finland - FIN 3 1 5 9

6

Lotos Jablonna - PL 3 1 - 4
7 Fighter TKD Club Gbg - S 3 - 2 5
8 Krasnicka Akademia TKD - PL 2 5 3 10
9 NTN Team East - N 2 3 1 6
10 Frölunda TKD Klubb - S 2 1 4 7
11 ITF England - ENG 2 1 3 6

12

Leipzig Nibun ITF - GER 2 1 2 5

13

Mariestad TKD Club - S 2 - 1 3

.

Ukrainian National Team - UKR 2 - 1 3

15

Glubczyce KST - PL 2 - - 2
16 TKD Center - FIN 1 3 - 3
17 Stockholm TKD ITF - S 1 2 1 4
18 LSKT Lublin - PL 1 1 3 5
19 Lewart Lubartow - PL 1 1 - 2
20 Hyong Celje Sports Club - SLO 1 - 3 4
21 Trondheim NTN TKD Klubb - N 1 - - 1
. Dragon Janow KS - PL 1 - - 1
. Kungälv TKD Klubb - S 1 - - 1
. Taewo Warszawa - PL 1 - - 1
. Bialystock So-San - PL 1 - - 1
. Radzynska Akademia TKD - PL 1 - - 1

27

Shannon TKD Club - IRL - 3 3 6

28

All Russia TKD Federation - RUS - 3 1 4
29 Skövde TKD Club - S - 2 3 5
30 Bohusläns TKD Klubb - S - 1 2 3
. Irish TKD Association - IRL - 1 2 3
32 Kielecki KSTKT - PL - 1 1 2
33 Kärra TKD Klubb - S - 1 - 1
34 So San Znojmo TKD - CZE - - 4 4
  Ljungby TKD ITF - S - - 4 4
36 Student TKD Klubb - S - - 3 3
37 UKTF Scotland - SCO - - 2 2
  Trollhättan TKD ITF - S - - 2 2
  Koguryo Sportcenter - HOL - - 2 2
40 IF Gnesta TKD - S - - 1 1
  G-MAC TKD - SCO - - 1 1
  Lechmed Torun - PL - - 1 1
  Murmansk TKD - RUS - - 1 1
  UKS Pyzdry - PL - - 1 1
  Orient Klobuck ULKS - PL - - 1 1
  Uppsala TKD Klubb - S - - 1 1
  Nokia TKD - FIN - - 1 1
  Telje Kampsport Klubb - - 1 1
           
  Ass. Nacional Puerto Rico - PRC - - - -
  Bergen TKD Klubb - N - - - -
  Ciechanow Matsogi - PL - - - -
  Eclipse TKD Laval - CA - - - -
  Fana TKD - N - - - -
  Garda Warszawa - PL - - - -
  Molde NTN TKD Klubb - N - - - -
. Sotra TKD Klubb - N - - - -
. Voss TKD Klubb - N - - - -
 
BEST COUNTRY
  Country Gold Silver Bronze Total
1 Poland 28 29 25 82
2 Sweden 9 7 25 41
3 Finland 8 5 9 22

4

Norway 6 8 12 26
5 England 2 1 3 6
6 Germany 2 1 2 5
7 Ukraine 2 - 1 3
8 Slovenia 1 - 3 4
9 Ireland - 4 5 9
10 Russia - 3 2 5
11 Czech Republic - - 4 4
12 Scotland - - 3 3
13 Holland - - 2 2
           
  Canada - - - -
  Puerto Rico - - - -
PATTERN
Tul TOP l"A-B", Female 3-6 Dan
1. Joanna LIPA, Polish National Team - POLAND
2. Malgorzata ROGACZEWSKA, Polish National Team - POLAND
3. Jill SOMERVILLE, UKTF Scotland - SCOTLAND
3. Fiona GALLAGHER-PAYET, Irish TKD Association - IRELAND
Tul TOP "A", Male 4-6 Dan
1. Michael HOLLER, National Team Finland - FINLAND
2. Tomasz SZCZEPANIUK, Lotos Jablonna - POLAND
3. Markus KÄNNGÅRD, IF Gnesta TKD - SWEDEN
3. Philip LEAR, ITF England - ENGLAND
Tul TOP "B", Male 3 Dan
1. Ismo MÄKINEN, National Team Finland - FINLAND
2. Truls HOTVEDT, NTN Team East - NORWAY
3. Arto ALA-HÄIVÄLÄ, Student TKD Stockholm - SWEDEN
3. Arne WITZO, NTN National Team - NORWAY
Tul TOP "C", Female 2 Dan
1. Ilona DZIALA, Polish National Team - POLAND
2. Ronja EK, Kärra TKD Klubb - SWEDEN
3. Anja BERTHELSEN, NTN National Team - NORWAY
3. Pauliina HEISKANEN, National Team Finland - FINLAND
Tul TOP "C", Male 2 Dan
1. Steven ARROYO, ITF England - ENGLAND
2. Gunnar RUGSVEEN, NTN National Team - NORWAY
3. Jouni HEIKKINEN, National Team Finland - FINLAND
3. Yuri GARANYAN, All Russia TKD Fed. - RUSSIA
Tul TOP "D", Female 1 Dan
1. Marzanna PAWLIK, Polish National Team - POLAND
2. Joanna PAPROCKA, Polish National Team - POLAND
3. Josefine TOLF, Skövde TKD Club - SWEDEN
3. Hanna-Mari SEPPÄLÄ, National Team Finland - FINLAND
Tul TOP "D", Male 1 Dan
1. Dag Jomar ROSLER, NTN National Team - NORWAY
2. Stian BRINGSLID, NTN National Team - NORWAY
3. Amit BATRA, Polish National Team - POLAND
3. Aleksi SARKKINEN, National Team Finland - FINLAND
Tul TOP jun, Female 1-3 Dan
1. Tiia KIVIRANTA, National Team Finland - FINLAND
2. Fiona KANGATARAN, Shannon TKD Club - IRELAND
3. Kaja MIESZKOWSKA, Dolny Slask - POLAND
3. Maja SIGERSETH, NTN National Team - NORWAY
Tul TOP jun, Male 1-3 Dan
1. Hubert KOTYRA, Krasnicka Akademia TKD - POLAND
2. Mateusz NIECHWIEJ, Dolny Slask - POLAND
3. Philip MCAULIFFE, Shannon TKD Club - IRELAND
3. Piotr LUSZCZ, Polish National Team - POLAND
Tul HIGH, Female 2-1 Kup
1. Marta WSIAKI, Glubczyce KST - POLAND
2. Gabriela OFFMAN, Dolny Slask - POLAND
3. Madeleine PALMERSJÖ, Frölunda TKD Klubb - SWEDEN
4. Irina TEN, All Russia TKD Fed.
Tul HIGH, Male 2-1 Kup
1. Karol FORGIEL, Dolny Slask - POLAND
2. Piotr SMOCZYNWSKI, Krasnicka Akademia TKD - POLAND
3. Adrian RZECZKOWSKI, Krasnicka Akademia TKD - POLAND
3. Olof PETTERSSON, Fighter TKD Club - SWEDEN
Tul HIGH jun, Female 2-1 Kup
1. Sandra PELKONEN, TKD Center - FINLAND
2. Kim KHONGMUK, Skövde TKD Club - SWEDEN
3. Trine HAMMERO, NTN National Team - NORWAY
3. Kristine BRANDSEGG, NTN National Team - NORWAY
Tul HIGH jun, Male 2-1 Kup
1. Daniel SOCHOCKI, Lotos Jablonna - POLAND
2. Marcin KOZIOR, Dolny Slask - POLAND
3. Jiri DOPISIL, School of TKD ITF Znojmo - CZECH REPUBLIC
3. Gawel SZCZESNY, Dolny Slask - POLAND
Tul MEDIUM, Female 5-3 Kup
1. Aino JUVONEN, Tampere TKD - FINLAND
2. Stephanie SENF, Leipzig Nibun ITF - GERMANY
3. Nagham JARAWAN, Bohusläns TKD Klubb - SWEDEN
3. Laura-Kaisa KALLIO, Tampere TKD - FINLAND
Tul MEDIUM, Male 5-3 Kup
1. Eres BERKI, Tampere TKD - FINLAND
2. Magnus SUNDELIN, NTN Team East - NORWAY
3. Tommy SENNERBY CARLSSON, Ljungby TKD ITF - SWEDEN
3. Otar MGELIASHVILI, Shannon TKD Club - IRELAND
Tul MEDIUM jun, Female 5-3 Kup
1. Natalia KUTA, Lublin LSKT - POLAND
2. Katarzyna SUCHORA, Krasnicka Akademia TKD - POLAND
3. Malin NILSSON, Skövde TKD Club - SWEDEN
3. Leona DOCEKALOVA, School of TKD ITF Znojmo - CZECH
Tul MEDIUM jun, Male 5-3 Kup
1. Jimmie LIDEN, Mariestad TKD Club - SWEDEN
2. Krzysztof SEMP, Dolny Slask - POLAND
3. Anton FRIMAN, Tampere TKD - FINLAND
3. Vu Huy HOANG, School of TKD ITF Znojmo - CZECH REP.

SPARRING
Sparring TOP, Female -52 kg
1. Katya SOLOVEY, Ukrainian National Team - UKRAINE
2. Pauliina HEISKANEN, National Team Finland - FINLAND
3. Michelle REDMOND, UKTF Scotland - SCOTLAND
3. Petra ZOLNIR, Hyong Celje Sports Club - SLOVENIA
Sparring TOP, Female -58 kg
1. Kristina JELENIC, Fighter TKD Club - SWEDEN
2. Anna SIWINSKA, Lublin LSKT - POLAND
3. Ilona DZIALA, Polish National Team - POLAND
3. Zenna VAN DER MEL, Koguryo Sportcenter - HOLLAND
Sparring TOP, Female -63 kg
1. Joanna PAPROCKA, Polish National Team - POLAND
2. Cecilia ÅKESDOTTER, Stockholm TKD ITF - SWEDEN
3. Marit LARSSON, Student TKD Stockholm - SWEDEN
3. Joanna LIPA, Polish National Team - POLAND
Sparring TOP, Female -70/+70 kg
1. Malgorzata ROGACZEWSKA, Polish National Team - POLAND
2. Julia SAKOWSKA, Polish National Team - POLAND
3. Ewelina ZAJAC, Polish National Team - POLAND
3. Maike KÖNIG, Leipzig Nibun ITF - GERMANY
Sparring TOP, Male -54 kg
1. Amit BATRA, Polish National Team - POLAND
2. Yuri GARANYAN, All Russia TKD Fed. - RUSSIA
3. Kim SLYDAHL, NTN National Team - NORWAY
Sparring TOP, Male -63 kg
1. Felix KELLY, ITF England - ENGLAND
2. Rafal OLENSKI, Lewart Lubartow - POLAND 
3. Dawid DUDEK, Polish National Team - POLAND
3. Emil THORESSON, Frölunda TKD Klubb - SWEDEN
Sparring TOP, Male -71 kg
1. Piotr WASILEWSKI, Taewo Warszawa - POLAND
2. Stian BRINGSLID, NTN National Team - NORWAY
3. Stian FREMSTAD, NTN National Team - NORWAY
3. Piotr STYKOWSKI, Polish National Team -POLAND
Sparring TOP, Male -80 kg
1. Michal DZIUBICKI, Lewart Lubartow - POLAND
2. Daniel DZIALA, Polish National Team - POLAND
3. Radoslaw ZAZULAK, Polish National Team - POLAND
3. Lukasz SUDAK, Polish National Team - POLAND
Sparring TOP, Male +80 kg
1. Magnus BJORGAN, NTN National Team - NORWAY
2. Oskar MALAGA, Frölunda TKD Klubb - SWEDEN
3. Fredrik ROUDETTE, Student TKD Stockholm - SWEDEN
3. Christian OLSEN, NTN National Team - NORWAY
Sparring TOP jun, Female -50 kg
1. Izabela HOHNJEC, Hyong Celje Sports Club - SLOVENIA
2. Caroline SMULLEN, Irish TKD Association - IRELAND
3. Tiia KIVIRANTA, National Team Finland - FINLAND
Sparring TOP jun, Female -55 kg
1. Nicola KÖNIG, Leipzig Nibun ITF
2. Agnieszka AZIEWICZ, Polish National Team - POLAND
3. Ilona GRZYWACZEWSKA, Polish National Team - POLAND
3. Alicja PIORUNOWSKA, Torun Lechmed TKD - POLAND
Sparring TOP jun, Female -60 kg
1. Amelia JUZYSZYN, Polish National Team - POLAND
2. Magdalena KOSOBUDZKA, Polish National Team - POLAND
3. Kaja MIESZKOWSKA, Dolny Slask - POLAND
Sparring TOP jun, Female +60 kg
1. Angelina PIER, Leipzig Nibun ITF - GERMANY
2. Dorota JAWOR, Polish National Team - POLAND
3. Charlie BISHOP-WILLIAMS, ITF England - ENGLAND
3. June FILLINGSNES, NTN National Team - NORWAY
Sparring TOP jun, Male -52 kg
1. Piotr LUSZCZ, Polish National Team - POLAND
2. James EMBLIN, ITF England - ENGLAND
Sparring TOP jun, Male -58 kg
1. Vasyl VOITOVYCH, Ukrainian National Team - UKRAINE
2. Kamil RACZYNSKI, Polish National Team - POLAND
3. Johan JOHANSSON, Ljungby TKD ITF - SWEDEN
3. Adam SZULC, Polish National Team - POLAND
Sparring TOP jun, Male -63 kg
1. Piotr OLKIEWICZ, Polish National Team - POLAND
2. Philip MCAULIFFE, Shannon TKD Club - IRELAND
3. Mykola GRYSHCHUK, Ukrainian National Team - UKRAINE
3. Haydn DEVOY, Irish TKD Association - IRELAND
Sparring TOP jun, Male -70 kg
1. Wojciech LOPUSIEWICZ, Dolny Slask - POLAND
2. Dawid WSIAKI, Polish National Team - POLAND
3. Mano DON, Koguryo Sportcenter - HOLLAND
3. Daniel LOCKE, G-MAC TKD - SCOTLAND
Sparring TOP jun, Male +70 kg
1. Per Einar TANDE, NTN National Team - NORWAY
2. William DAHL, NTN National Team - NORWAY
3. Andrew PRICE, ITF England - ENGLAND
Sparring HIGH, Female 52/58 kg
1. Marta WSIAKI, Glubczyce KST - POLAND
2. Gabriela OFFMAN, Dolny Slask - POLAND
3. Nastja ZAJC, Hyong Celje Sports Club
Sparring HIGH, Female 70/70 kg
1. Madeleine PALMERSJÖ, Frölunda TKD Klubb - SWEDEN
2. Iida SEPPÄ, TKD Center - FINLAND
3. Camilla TUFTE SAND, NTN Team East - NORWAY
Sparring HIGH, Male -63 kg
1. Mikko AARNIO, Tampere TKD - SWEDEN
2. Karol FORGIEL, Dolny Slask - POLAND
3. Mauritz LJUNGGREN, Trollhättan TKD ITF - SWEDEN
Sparring HIGH, Male -71 kg
1. Sigmund HOLLERUD, Trondheim NTN TKD Klubb - NORWAY
2. Piotr SMOCZYNWSKI, Krasnicka Akademia TKD - POLAND
3. Tomasz DENIS, Lublin LSKT - POLAND
3. Christian PASKOTA, Mariestad TKD Club - SWEDEN
Sparring HIGH, Male -80 kg
1. Adrian RZECZKOWSKI, Krasnicka Akademia TKD - POLAND
2. Maciej SAWICKI, Krasnicka Akademia TKD - POLAND
3. Daniel DONGO, Skövde TKD Club - SWEDEN
3. Magnus MOSSFELDT, Stockholm TKD ITF - SWEDEN
Sparring HIGH, Male +80 kg
1. Piotr KURKUS, Lotos Jablonna - POLAND
2. Michal LENARTOWICZ, Krasnicka Akademia TKD - POLAND
3. Olof PETTERSSON, Fighter TKD Club - SWEDEN
3. Robin LÖGDAHL WXBLOM, Uppsala TKD Klubb - SWEDEN
Sparring HIGH jun, Female -50/-55 kg
1. Justyna GORALCZUK, Bialystok So-San - POLAND
2. Siv SKORSTAD, NTN National Team - NORWAY
3. Agata SIPTA, Lublin LSKT - POLAND
3. Paulina PRZYTULA, Kielecki Sportowy Klub TKD - POLAND
Sparring HIGH jun, Female 60/60 kg
1. Lise FJELL, NTN Team East - NORWAY
2. Sandra PELKONEN, TKD Center - FINLAND
3. Trine HAMMERO, NTN National Team - NORWAY
Sparring HIGH jun, Male -52 kg
1. Grzegorz WOZNIAK, Dragon Janow KS - POLAND
2. Krzysztof GOCEL, Dolny Slask - POLAND
3. Jakub KALINOWSKI, Krasnicka Akademia TKD - POLAND
Sparring HIGH jun, Male -58 kg
1. Marcin KOZIOR, Dolny Slask - POLAND
2. Tomasz RYDZ, Kielecki Sportowy Klub TKD - POLAND
3. Artur BEREZOWSKI, Dolny Slask - POLAND
3. Cristoffer JOHANSSON, Ljungby TKD ITF - SWEDEN
Sparring HIGH jun, Male -63 kg
1. Daniel SOCHOCKI, Lotos Jablonna - POLAND
2. Gawel SZCZESNY, Dolny Slask - POLAND
3. Jiri DOPISIL, School of TKD ITF Znojmo - CZECH REPUBLIC
3. Vincent MCINERNY, Shannon TKD Club - IRELAND
Sparring HIGH jun, Male -70 kg
1. Henrick-Emil EDVARDSEN, NTN Team East - NORWAY
2. Michal HAJDYLA, Dolny Slask - POLAND
3. Kai Syver BYBERG, NTN National Team - NORWAY
3. Jan BOCIAGA, Orient Klobuck ULKS - POLAND
Sparring HIGH jun, Male +70 kg
1. Linus RUNDBERG, Frölunda TKD Klubb - SWEDEN
2. Daniel TURSKI, Dolny Slask - POLAND
3. Saso PUSNIK, Hyong Celje Sports Club - SLOVENIA
Sparring MEDIUM, Female 52/63 kg
1. Maria NADDI, Fighter TKD Club - SWEDEN
2. Emma VON ESSEN, Stockholm TKD ITF - SWEDEN
3. Aino JUVONEN, Tampere TKD - FINLAND
Sparring MEDIUM, Female -70 kg
1. Laura-Kaisa KALLIO, Tampere TKD - FINLAND
2. Nagham JARAWAN, Bohusläns TKD Klubb - SWEDEN
Sparring MEDIUM, Male -63 kg
1. Nikolaj IVANOV, Dolny Slask - POLAND
2. Eres BERKI, Tampere TKD - FINLAND
3. Fredrik SVENSSON, Bohusläns TKD Klubb - SWEDEN
Sparring MEDIUM, Male -71 kg
1. Hung NGUYUEN, Fighter TKD Club - SWEDEN
2. Magnus SUNDELIN, NTN Team East - NORWAY
3. Tommy SENNERBY CARLSSON, Ljungby TKD ITF - SWEDEN
3. Andreas SÖDERBERG, Telje Kampsport Klubb - SWEDEN
Sparring MEDIUM, Male -80 kg
1. Jonas AHRNBERG, Kungälv TKD Klubb - SWEDEN
2. Otar MGELIASHVILI, Shannon TKD Club - IRELAND
3. Denis KORSHUNOV, Murmansk TKD - RUSSIA
Sparring MEDIUM, Male +80 kg
1. Niclas STRID, Stockholm TKD ITF - SWEDEN
2. Jimmi LEJENBLAD, Skövde TKD Club - SWEDEN
3. Sebastian SALMAN, Trollhättan TKD ITF - SWEDEN
Sparring MEDIUM jun, Female -45/-55 kg
1. Agnieszka KANIA, Radzynska Akademia TKD - POLAND
2. Ekaterina NOVIKOVA, All Russia TKD Fed. - RUSSIA
3. Katarzyna SUCHORA, Krasnicka Akademia TKD - POLAND
3. Kim AMPRAZIS, Frölunda TKD Klubb - SWEDEN
Sparring MEDIUM jun, Female -60/+60 kg
1. Izabela DZIOPA, Dolny Slask - POLAND
2. Evgenia KOSENKO, All Russia TKD Fed. - RUSSIA
3. Sonia RATAJCZAK, UKS Pyzdry - POLAND
3. Natalia KUTA, Lublin LSKT - POLAND
Sparring MEDIUM jun, Male -52/-63 kg
1. Krzysztof SEMP, Dolny Slask - POLAND
2. Mateusz PINIECKI, Dolny Slask - POLAND
3. Tuukka MÄKI-LOHILUOMA, Nokia TKD - FINLAND
Sparring MEDIUM jun, Male -70/+70 kg
1. Jimmie LIDEN, Mariestad TKD Club - SWEDEN
2. Sami TERONEN, TKD Center - FINLAND
3. Niklas MARMHEDEN, Frölunda TKD Klubb - SWEDEN
3. Dennis VOIGT, Leipzig Nibun ITF - GERMANY