VIKING CUP 2006

Result

 
BEST CLUB
  Club Gold Silver Bronze Total
1 Polish National Team - PL 10 3 7 20
2 All Russia TKD Federation 5 3 3 11
3 Student TKD Klubb - S 4 3 4 11
4 ITF Ukraine - UKR 3 2 2 7
5 Frölunda TKD Klubb - S 3 1 3 7
6 Fighter TKD Club Gbg - S 2 1 4 7
7 Quedlinburg TKD - GER 2 1 2 5
8 Gdanski Klub TKD ITF - PL 2 - 1 3
9 TKD Scotland - SCO 1 3 4 8
10 Wroclawski Klub TKD - PL 1 3 - 4
11 So San Znojmo TKD - CZE 1 1 3 5
12 Lodz TKD Club - PL 1 1 2 4
  Tampereen TKD Club - FL 1 1 2 4
14 Tong Il TKD Södertälje - S 1 1 - 2
15 Vammala TKD Club - FL 1 - 2 3
  Kungsbacka TKD Klubb 1 - 2 3
17 Lewart Lubartow - PL 1 - 1 2
  INTA Ireland - IRL 1 - 1 2

19

Alingsås TKD Klubb - S 1 - - 1
. Treviso TKD - ITA 1 - - 1
. Murmansk TKD - RUS 1 - - 1

22

National TKD Norway - N - 4 5 9

23

Mariestad TKD Club - S - 3 - 3
24 Stockholm TKD ITF - S - 2 4 6
25 Lubelski Klub TKD - PL - 2 3 5

26

KKSW Legnica - PL - 2 2 4
  Skövde TKD Club - S - 2 2 4

28

Stenungsund TKD Klubb - S - 2 1 3
29 Bohusläns TKD Klubb - S - 1 8 9
30 Dolny Slask TKD ITF - 1 4 5
31 Kärra TKD Klubb - S - 1 - 1
32 Partille TKD Klubb - S - - 1 1

.

Mulhuddart TKD Club - IRL - - 1 1
  Ljungby TKD ITF - S - - 1 1
  Ale ITF TKD Klubb - S - - 1 1
. Trollhättan TKD ITF - S - - 1 1
  University of Helsinki - FL - - 1 1
  Uppsala TKD Klubb - S - - 1 1
           
  Czestochowa TKD - PL - - - -
  Espoo TKD Club - FL - - - -
  ITF Norway - N - - - -
  LKS Lotos Jablonna - PL - - - -
. Nokia TKD - FL - - - -
. Oulu ITF TKD ry - FL - - - -
. Rivervalley ITF - IRL - - - -
. Saskatchewan STFI - CAN - - - -
. Se Jong TKD Floda - S - - - -
. TKD Academy Oneness - JAP - - - -
 
BEST COUNTRY
  Country Gold Silver Bronze Total
1 Poland 15 12 20 47
2 Sweden 12 17 34 63
3 Russia 6 3 3 12
4 Ukraine 3 2 2 7
5 Finland 2 1 4 7
6 Germany 2 1 2 5
7 Scotland 1 3 4 8
8 Czech Republic 1 1 3 5
9 Ireland 1 - 2 3
10 Italy 1 - - 1

11

Norway - 4 5 9
           
  Japan - - - -
  Canada - - - -
 
PATTERN
Tul Adv. "A", Female 3-4 Dan
1. Julia CROSS, TKD Scotland - SCO
2. Irina STARCHENKOVA, All Russian TKD Fed. - RUS
3. Joanna LIPA, Polish National Team - PL
Tul Adv. "A", Male 3-4 Dan
1. Tomasz BANASZCZAK, Lodz TKD Club - PL
2. Arne WITZO, National TKD Norway - N
3. Donal O'DONOGHUE, Mulhuddart TKD Club - IR
3. Maxim KOCHERGIN, All Russian TKD Fed. - RUS
Tul Adv. "B", Female 2 Dan
1. Heli KARJALAINEN, Tampereen TKD Club - FL
2. Ekaterina KOZLACHKOVA, All Russian TKD Fed. - RUS
3. Zarina KARIM, Quedlinburg TKD - GER
3. Michelle REDMOND, TKD Scotland - SCO
Tul Adv. "B", Male 2 Dan
1. Ismo MÄKINEN, Vammala TKD Club - FL
2. Gunnar RUGSVEEN, National TKD Norway - N
3. Kjetil LYNN CASTELL, National TKD Norway - N
3. Peter KVIG, National TKD Norway - N
Tul Adv "C", Female 1 Dan
1. Joanna PAPROCKA, Polish National Team - PL
2. Lina AHLSTRÖM, Skövde TKD Club - S
3. Marzanna PAWLIK, Polish National Team - PL
3. Viveka STRÖCK, Fighter TKD Club - S
Tul Adv "C", Male 1 Dan
1. Maciej ZUK, Polish National Team - PL
2. Ken David FOSS, National TKD Norway - N
3. Marcjan PLUTA, Polish National Team - PL
3. Halvar WITZÖ, Stockholm TKD ITF – S
Tul Adv. "D", Female 2-1 Kup
1. Monika GZOWSKA, Polish National Team - PL
2. Izabela CIOC, KKSW Legnica - PL
3. Tiia KIVIRANTA, Tampereen TKD Club - FL
3. Angelika JEDZRZEJEWSKA, KKSW Legnica - PL
Tul Adv. "D", Male 2-1 Kup
1. Anton MATSSON, Frölunda TKD Klubb - S
2. Patrik MALMENKLEV, Bohusläns TKD Klubb - S
3. Josef MELAN, So-San Znojmo - CZ
3. Sami KUISMA, Univeristy of Helsinki TKD - FL
Tul M.Adv, Female 5-3 Kup
1. Paulina MIELEWCZYK, Gdanski Klub TKD - PL
2. Agata NALEPA, Wroclawski Klub TKD - PL
3. Dorota LOBODA, Lubelski Klub TKD - PL
3. Fia ERIKSSON, Stockholm TKD ITF - S
Tul M.Adv, Male 5-3 Kup
1. Jan LONDÉN, Student TKD Stockholm - S
2. Johan ÅBERG, Mariestad TKD Club - S
3. Daniel PARIANOS, Bohusläns TKD Klubb - S
3. Daniel JOHANSSON, Stockholm TKD ITF - S
Tul Beg, Female 8-6 Kup
1. Leona DOCEKALOVA, So-San Znojmo - CZ
2. Katarina LÖFLING, Mariestad TKD Club - S
3. Maria THORSELL, Student TKD Stockholm - S
3. Marie OLSSON, Bohusläns TKD Klubb - S
Tul Beg, Male 8-6 Kup
1. Jonny PETTERSSON, Student TKD Stockholm - S
2. Jaroslav SVOBODA, So-San Znojmo - CZ
3. Pontus NELLDAL, Student TKD Stockholm - S
3. Szymon FELISZEK, Lodz TKD Club - PL
Tul Kids "A", Girls + Boys 6-1 Kup
1. Ilya TOPALYAN, All Russian TKD Fed. - RUS
2. Adam SZULC, Wroclawski Klub TKD - PL
3. Vladimir BELHAC, So-San Znojmo - CZ
3. Kajetan WALUSZEWSKI, Gdanski Klub TKD - PL
Tul Kids "B", Girls + Boys 9-7 Kup
1. Vladimir KHABITUEV, All Russian TKD Fed. - RUS
2. Nita METTINEN, Tampereen TKD Club - FL
3. Ilyrian ZUTA, Frölunda TKD Klubb - S
3. Linn VAGHFELDT, Fighter TKD Club - S

SPARRING
Sparring Adv Junior, Female -50 kg
1. Jasmin KARIM, Quedlinburg TKD - GER
2. Nicola KÖNIG, Quedlinburg TKD - GER
3. Gabryska OFFMAN, KKSW Legnica - PL
3. Sofia LOFT, Skövde TKD Club - S
Sparring Adv Junior, Female -55 kg
1. Zarina KARIM, Quedlinburg TKD - GER
2. Angelika JEDZRZEJEWSKA, KKSW Legnica - PL
3. Natalia BUZYKINA, All Russian TKD Fed. - RUS
3. Josefine TOLF, Skövde TKD Club - S
Sparring Adv Junior, Female -60 kg
1. Svetlana VLIZKOVA, ITF Ukraine - UKR
2. Ewelina MASIUK, Dolny Slask TKD - PL
3. Roxanne McGOWN, TKD Scotland - SCO
3. Christine GJERTSEN, National TKD Norway - N
Sparring Adv Junior, Female +60 kg
1. Ekaterina KOZLACHKOVA, All Russian TKD Fed. - RUS
2. Jenny GUSTAVSSON, Skövde TKD Club - S
3. Maike KÖNIG, Quedlinburg TKD - GER
Sparring Adv Junior, Male -52 kg
1. Kamil RACZYNSKI, Polish National Team - PL
2. Vasyl VOYTOVYCH, ITF Ukraine - UKR
3. Leszek KULIK, Polish National Team - PL
3. Zeljko KARAN, Ale ITF TKD Klubb - S
Sparring Adv Junior, Male -58 kg
1. Emil THORESSON, Frölunda TKD Klubb - S
2. Gary WHITE, TKD Scotland - SCO
3. Karol FROGIEL, Dolny Slask TKD - PL
3. Callum ROSS, TKD Scotland - SCO
Sparring Adv Junior, Male -63 kg
1. Igor KADR, ITF Ukraine - UKR
2. Dmitry CHERKASOV, All Russian TKD Fed. - RUS
3. Adam DOMANSKI, Lodz TKD Club - PL
3. Bartosz BERTECKI, Dolny Slask TKD - PL
Sparring Adv Junior, Male +63 kg
1. Vasily SERDITKIN, All Russian TKD Fed. - RUS
2. Adrian POZORSKI, Lubelski Klub TKD - PL
3. Krzysztof DROZDZ, Dolny Slask TKD - PL
3. Adrian ROGOWSKI, Dolny Slask TKD - PL
Sparring Adv, Female -52 kg
1. Katya SOLOVEY, ITF Ukraine - UKR
2. Michelle REDMOND, TKD Scotland - SCO
3. Heli KARJALAINEN, Tampereen TKD Club - FL
3. Marzanna PAWLIK, Polish National Team - PL
Sparring Adv, Female -58 kg
1. Ilona DZIALA, Polish National Team - PL
2. Julia CROSS, TKD Scotland - SCO
3. Anna SIWINSKA, Lubelski Klub TKD - PL
3. Dzvina TOKAREVA, ITF Ukraine - UKR
Sparring Adv, Female -63 kg
1. Joanna PAPROCKA, Polish National Team - PL
2. Joanna LIPA, Polish National Team - PL
3. Cecilia ÅKESDOTTER, Stockholm TKD ITF - S
3. Laila Marie HARAM, National TKD Norway - N
Sparring Adv, Female -70 kg
1. Julia SAKOWSKA, Polish National Team - PL
2. Irene GISKEGJERDE, National TKD Norway - N
3. Malgorzata ROGACZEWSKA, Polish National Team - PL
3. Marit LARSSON, Uppsala TKD Klubb - S
Sparring Adv, Female +70 kg
1. Monika OLEK, Polish National Team - PL
2. Ewelina ZAJAC, Wroclawski Klub TKD - PL
3. Gillian ALEXANDER, TKD Scotland - SCO
Sparring Adv, Male -63 kg
1. Maciej ZUK, Polish National Team - PL
2. Bartosz BATRA, Polish National Team - PL
3. Patrik CARLSTRÖM, Ljungby TKD ITF - S
3. Dawid DUDEK, MKS Lewart Lubartow - PL
Sparring Adv, Male -71 kg
1. Ciaran RYAN, INTA Ireland - IR
2. Damian IWANIUK, Polish National Team - PL
3. Abrek KOCHKAROV, All Russian TKD Fed. - RUS
3. Igor MAKSIMENKO, ITF Ukraine - UKR
Sparring Adv, Male -80 kg
1. Michal DZIUBICKI, MKS Lewart Lubartow - PL
2. Andrey PASECHNIK, ITF Ukraine - UKR
3. Frode STEINDAL, National TKD Norway - N
3. Oskar MALAGA, Frölunda TKD Klubb - S
Sparring Adv, Male +80 kg
1. Marcin PTAK, Polish National Team - PL
2. Marcus ANTONSSON, Stockholm TKD ITF - S
3. Fredrik ROUDETTE, Student TKD Stockholm - S
3. Rafal WLOCH, Polish National Team - PL
Sparring M.Adv, Female -58 kg
1. Agata NALEPA, Wroclawski Klub TKD - PL
2. Dorota LOBODA, Lubelski Klub TKD - PL
3. Jacqueline JUKIC, Fighter TKD Club - S
3. Urszula KUSTRA, Lubelski Klub TKD - PL
Sparring M.Adv, Female +58 kg
1. Laura BONA, Treviso TKD - ITA
2. Maria NADDI, Fighter TKD Club - S
3. Taina RIEKKINEN, Vammala TKD Club - FL
3. Nyyti KOROLAINEN, Vammala TKD Club - FL
Sparring M.Adv, Male -63 kg
1. Jakub LIPSKI, Gdanski Klub TKD - PL
2. Daniel HALLER, Kärra TKD Klubb - S
3. Mauritz LJUNGGREN, Trollhättan TKD ITF - S
3. Yasin NAJAFI, Frölunda TKD Klubb - S
Sparring M.Adv, Male -71 kg
1. Oscar ANDERSSON, Kungsbacka TKD Klubb - S
2. Andreas SÖDERBERG, Tong Il TKD Klubb - S
3. David O'MALLEY, INTA Ireland - IR
3. Andreas UPPSTRÖM, Bohusläns TKD Klubb - S
Sparring M.Adv, Male -80 kg
1. Marcus SCHOBER, Fighter TKD Club - S
2. Ken SÖDERLUND, Stockholm TKD ITF - S
3. Christoffer FÄLT, Bohusläns TKD Klubb - S
Sparring M.Adv, Male +80 kg
1. Anton VOROBIEV, All Russian TKD Fed. - RUS
2. Martin ENGLUND, Student TKD Stockholm - S
3. Olof PETTERSON, Fighter TKD Club - S
Sparring Beg, Female -58 kg
1. Anna WALL, Student TKD Stockholm - S
2. Katarina LÖFLING, Mariestad TKD Club - S
3. Anette OLSSON, Bohusläns TKD Klubb - S
3. Marie OLSSON, Bohusläns TKD Klubb - S
Sparring Beg, Female -63 kg
1. Sofya PISKUNOVA, Murmansk ITF - RUS
2. Maria THORSELL, Student TKD Stockholm - S
3. Amanda LARSSON, Kungsbacka TKD Klubb - S
Sparring Beg, Female +63 kg
1. Ida WILLARD, Student TKD Stockholm - S
2. Madeleine PALMERSJÖ, Frölunda TKD Klubb - S
3. Nagham JARAWAN, Bohusläns TKD Klubb - S
Sparring Beg, Male -63 kg
1. Thu Nguyen VAN, Fighter TKD Club - S
2. Szymon FELISZEK, Lodz TKD Club - PL
3. Jiri DOSPISIL, So-San Znojmo - CZ
Sparring Beg, Male -71 kg
1. Dennis HAN, Alingsås TKD Klubb - S
2. Jonny PETTERSSON, Student TKD Stockholm - S
3. Pontus NELLDAL, Student TKD Stockholm - S
3. Christian GRÖNVALL, Kungsbacka TKD Klubb - S
Sparring Beg, Male -80 kg
1. Martin HULTBÄCK, Frölunda TKD Klubb - S
2. Magnus MOLLQVIST, Stenungsund TKD Club - S
3. Jonatan RYDBERG, Partille TKD Klubb - S
3. Mattias FRANZÉN, Stenungsund TKD Club - S
Sparring Beg, Male +80 kg
1. Björn ÖDMAN, Tong Il TKD Klubb - S
2. Daniel HARMAN, Stenungsund TKD Club - S
3. Peter GRAHN, Bohusläns TKD Klubb - S

Best Female Competitor: Joanna PAPROCKA, Polish National Team - PL
Best Male Competitor: Maciej ZUK, Polish National Team - PL