VIKING CUP 2005

Result

 
BEST CLUB
  Club Gold Silver Bronze Total
1 Polish National Team - PL 6 6 5 17
2 Dolny Slask TKD ITF 6 5 3 14
3 Stockholm TKD ITF - S 4 2 5 11
4 Skövde TKD Club - S 3 4 4 11
5 Frölunda TKD Klubb - S 3 2 3 8
6 Uppsala TKD Klubb - S 2 1 5 8
7 ITF Scotland - SCO 2 1 4 7
8 ITF England - ENG 1 2 3 6
9 Gdanski Klub TKD ITF - PL 1 2 1 4
10 So San Znojmo TKD - CZE 1 2 - 3
11 Bohusläns TKD Klubb - S 1 1 4 6
12 Student TKD Klubb - S 1 1 2 4
13 Ljungby TKD ITF - S 1 1 1 3
  Vammala TKD Club - FL 1 1 1 3
15 Tampere TKD Club - FL 1 - 3 4
16 ITF Ukraine - UKR 1 - 2 3
17 Fighter TKD Club Gbg - S - 2 - 2
18 Quebec TKD Fed. - CAN - 1 1 2
  Kärra TKD Klubb - S - 1 1 2

20

Mariestad TKD Club - S - - 4 4
21 Lubelski Klub TKD - PL - - 3 3
22 Partille TKD Klubb - S - - 2 2
23 ITF Geilo - N - - 1 1
  Lewart Lubartow - PL - - 1 1
  Irish TKD Council - IRL - - 1 1
  INTA Ireland - IRL - - 1 1
  Murmansk ITF - RUS - - 1 1
  Stenungsund TKD Klubb - S - - 1 1
  LKS Lotos - PL - - 1 1
           
. Alingsås TKD Klubb - S - - - -
. Howards TKD Ireland - IRL - - - -
. ITF Norway - N - - - -
. Molineux TKD England - ENG - - - -
. Trollhättan TKD ITF - S - - - -
 
BEST COUNTRY
 

Country

Gold

Silver

Bronze

Total

1 Sweden 15 15 32 62
2 Poland 13 13 14 40
3 Scotland 2 1 4 7
. Finland 2 1 4 7
5 England 1 2 3 6
6 Czech Republic 1 2 - 3
7 Ukraine 1 - 2 3
8 Canada - 1 1 2
9 Ireland - - 2 2
10 Russia - - 1 1
  Norway - - 1 1
 
Tul Adv. "A", Female 3-4 Dan
1. Julia CROSS, ITF Scotland - SCO
2. Marie-Claude MESSIER, Quebec TKD Fed. - CAN
3. Petra DYDISZKO, Skövde TKD Club - S
3. Terhi LEINO, Tampere TKD Club - FL
Tul Adv. "A", Male 3-4 Dan
1. Philip LEAR, ITF England - ENG
2. Nicholas SYMONDS, ITF England - ENG
3. Hong LOOI, ITF England - ENG
3. Stephen RYAN, Irish TKD Council - IRL
Tul Adv. "B", Female 1-2 Dan
1. Monika OLEK, Polish National Team - PL
2. Ilona DZIALA, Polish National Team - PL
3. Anna SZCZEPANSKA, Polish National Team - PL
3. Joanna LIPA, Polish National Team - PL
Tul Adv. "B", Male 1-2 Dan
1. Ismo MÄKINEN, Vammala TKD Club - FL
2. Mark McGEACHIE, ITF Scotland - SCO
3. Grzegorz HINCA, Gdanski Klub TKD - PL
3. Gary WHITE, ITF Scotland - SCO
Tul Adv. "C", Female 2-1 Kup
1. Maja SKÖLD, Uppsala TKD Klubb - S
2. Helena ÖMAN, Uppsala TKD Klubb - S
3. Anna SIWINSKA, Lubelski Klub TKD - PL
3. Laura CUPR, Uppsala TKD Klubb - S
Tul Adv. "C", Male 2-1 Kup
1. Maciej ZUK, Dolny Slask TKD - PL
2. Jakub TRYZNO, Gdanski Klub TKD - PL
3. Victor MOBERG, Uppsala TKD Klubb - S
3. Axel AHLBERG, Uppsala TKD Klubb - S
Tul M.Adv, Female 5-3 Kup

1. Sofia LOFT, Skövde TKD Club - S
2. Kvetuse SOBOTKOVA, Znojmo So San - CZE
3. Gemma WOODS, ITF Scotland - SCO
3. Jenny GUSTAVSSON, Skövde TKD Club S
Tul M.Adv, Male 5-3 Kup
1. Kamil RACZYNSKI, Dolny Slask TKD - PL
2. Daniel PARIANOS, Bohusläns TKD Klubb - S
3. Patrik MALMENKLEV, Bohusläns TKD Klubb - S
3. Anders GLEBY, Bohusläns TKD Klubb - S
Tul Beg, Female 8-6 Kup
1. Nathalie ROSLUND, Skövde TKD Club - S
2. Madeleine PALMERSJÖ, Frölunda TKD Klubb - S
3. Neda SHERAFAT, Frölunda TKD Klubb -S
3. Katarina LÖFLING, Mariestad TKD Club -S
Tul Beg, Male 8-6 Kup
1. Tomas HOMOLA, Znojmo So San - CZE
2. Josef MELAN, Znojmo So San - CZE
3. Jonny PETTERSSON, Bohusläns TKD Klubb - S
3. Johan ÅBERG, Mariestad TKD Club - S
Tul Kids "A", Girls + Boys 6-1 Kup
1. Nicole KARLSSON, Frölunda TKD Klubb - S
2. Kim KHONGMUK, Skövde TKD Club - S
3. Kenneth V. MJELDE, ITF Geilo - D
3. Marcus LASSILA, Skövde TKD Club - S
Tul Kids "B", Girls + Boys 9-7 Kup
1. Kajetan WALUSZEWSKI, Gdanski Klub TKD - PL
2. Gustav LOFT, Skövde TKD Club - S
3. Izabella SALKOLA, Partille TKD Klubb - S
3. Christian BERGMAN, Partille TKD Klubb - S

Sparring Adv, Female -52 kg
1. Katya SOLOVEY, ITF Ukraine - UKR
2. Anna SZCZEPANSKA, Polish National Team - PL
3. Marie-Claude MESSIER, Quebec TKD Fed - CAN
3. Jill SOMMERVILLE, ITF Scotland - SCO
Sparring Adv, Female -58 kg
1. Julia CROSS, ITF Scotland - SCO
2. Kristina JELENIC, Fighter TKD Club - S
3. Anna SIWINSKA, Lubelski Klub TKD - PL
3. Ilona DZIALA, Polish National Team - PL
Sparring Adv, Female -63 kg
1. Joanna PAPROCKA, Polish National Team - PL
2. Martyna KISIEL, Polish National Team - PL
3. Joanna LIPA, Polish National Team - PL
3. Maja SKÖLD, Uppsala TKD Klubb - PL
Sparring Adv, Female -70 kg
1. Cecilia ÅKESDOTTER, Stockholm TKD ITF - S
2. Julia SAKOWSKA, Polish National Team - PL
3. Aleksandra KORNELUK, ITF England - ENG
3. Linnea ANDERSSON, Ljungby TKD ITF - S
Sparring Adv, Female +70 kg
1. Monika OLEK, Polish National Team - PL
2. Petra DYDISZKO, Skövde TKD Club - S
3. Gillian ALEXANDER, ITF Scotland - SCO
3. Ewelina ZAJAC, Dolny Slask TKD - PL
Sparring Adv, Male -54 kg
1. Amit BATRA, Polish National Team - PL
2. Grzegorz HINCA, Gdanski Klub TKD - PL
3. Ramesh WATSON, ITF England - ENG
3. Emil THORESSON, Kärra TKD Klubb - S
Sparring Adv, Male -63 kg
1. Dawid DUDEK, Polish National Team - S
2. Patrik CARLSTRÖM, Ljungby TKD ITF - S
3. Pawel SZWEJKOWSKI, Polish National Team - PL
3. Maciej ZUK, Dolny Slask TKD - PL
Sparring Adv, Male -71 kg
1. Andreas PIERROU, Stockholm TKD ITF - S
2. Hong LOOI, ITF England - ENG
3. Ismo MÄKINEN, Vammala TKD Club - FL
3. Michal DZIUBICKI, Lewart Lubartow TKD - PL
Sparring Adv, Male -80 kg
1. Grzegorz JEZAK, Polish National Team - PL
2. Grzegorz PUZON, Polish National Team - PL
3. Rafal GOZDALSKI, Lubelski Klub TKD - PL
3. Andriy PASICHNYK, ITF Ukraine - UKR
Sparring Adv, Male +80 kg
1. Marcus ANTONSSON, Stockholm TKD ITF - S
2. Daniel DZIALA, Polish National Team - PL
3. Bogdan OMELCHENKO, ITF Ukraine - UKR
3. Piotr KURKUS, LKS Lotos TKD - PL

Sparring M.Adv, Female -52 kg

1. Angelika JEDRZEJEWSKA, Dolny Slask TKD - PL
2. Maja WASOWICZ, Dolny Slask TKD - PL
3. Sofia LOFT, Skövde TKD Club - S
3. Hanna-Mari SEPPÄLÄ, Tampere TKD Club - FL
Sparring M.Adv, Female -58 kg
1. Henna MAJANEN, Tampere TKD Club - FL
2. Josefine TOLF, Skövde TKD Club - S
Sparring M.Adv, Female 63/70 kg
1. Jenny GUSTAVSSON, Skövde TKD Club S
2. Emilia ADAMCZYK, Dolny Slask TKD - PL
3. Josefin LINDESTÅL, Stockholm TKD ITF - S
Sparring M.Adv, Male -54 kg
1. Nikolaj IWANOV, Dolny Slask TKD - PL
2. David THAM, Kärra TKD Klubb - S
3. Kamil RACZYNSKI, Dolny Slask TKD - PL
Sparring M.Adv, Male -63 kg
1. Adrian ROGOWSKI, Dolny Slask TKD - PL
2. Bartosz BARTECKI, Dolny Slask TKD - PL
3. Andreas UPPSTRÖM, Bohusläns TKD Klubb - S
Sparring M.Adv, Male -71 kg
1. Leonardo MAYOR, Uppsala TKD Klubb - S
2. Bartosz MARCINIAK, Dolny Slask TKD - PL
3. Sandro FRENNESSON, Uppsala TKD Klubb - S
3. Vitaly GRECHKOSEY, Murmansk ITF - RUS
Sparring M.Adv, Male -/+80 kg
1. Marcin PTAK, Dolny Slask TKD - PL
2. Ken SÖDERLUND, Stockholm TKD ITF - S
3. Jere PÄTTINIEMI, Tampere TKD Club - FL
3. Martin ENGLUND, Student TKD Stockholm - S

Sparring Beg, Female -52 kg
1. Marie OLSSON, Bohusläns TKD Klubb - S
2. Neda SHERAFAT, Frölunda TKD Klubb - S
3. Katarina LÖFLING, Mariestad TKD Club - S
Sparring Beg, Female -58 kg
1. Soheila BASHIRINIA, Frölunda TKD Klubb - S
2. Agata NALEPA, Dolny Slask TKD - PL
3. Sofia ERICSSON, Stockholm TKD ITF - S
3. Maria NILSSON, Stockholm TKD ITF - S
Sparring Beg, Female 63/70 kg
1. Christina SJÖHOLM, Stockholm TKD ITF - S
2. Eini INHA, Vammala TKD Club - FL
3. Sussane BJERGA, Stockholm TKD ITF - S
3. Madeleine PALMERSJÖ, Frölunda TKD Klubb - S
Sparring Beg, Male 54/63 kg
1. Andreas SÖDERBERG, Student TKD Stockholm - S
2. Phanuel FEQUIERE, Stockholm TKD ITF - S
3. Harman AMIN, Frölunda TKD Klubb - S
3. Robel ALAZAR, Stockholm TKD ITF - S
Sparring Beg, Male -71 kg
1. Keyvan MIRZAEI, Ljungby TKD ITF - S
2. Josef LONDÉN, Student TKD Stockholm - S
3. Victor HUERTA, Student TKD Stockholm - S
3. Dave O'MALLEY, INTA Ireland - IRL
Sparring Beg, Male -/+80 kg
1. Martin HULTBÄCK, Frölunda TKD Klubb - S
2. Olof PETERSSON, Fighter TKD Club - S
3. Mikael LINDER, Mariestad TKD Club - S
3. Mattias FRANZÉN, Stenungsund TKD Club - S

VIKING SUPERFIGHT 2005 (winner)
1. Oskar Malaga, Sweden vs Ciarian Ryan, Ireland
2. Lina Ahlström, Sweden vs Katya Solovey, Ukraine
3. Marit Larsson, Sweden vs Terhi Leino, Finland
4. Arto Ala-Häivälä, Sweden vs Grzegorz Jezak, Poland
5. Cecilia Åkesdotter, Sweden vs Aleksandra Korneluk, England
6. Patrik Carlström, Sweden vs Nicolas Tran, Canada
7. Kristina Jelenic, Sweden vs Julia Cross, Scotland
8. Marcus Antonsson, Sweden vs Bogdan Omelczenko, Ukraine
8. Petra Dydiszko, Sweden vs Monika Olek, Poland
9. Andreas Pierrou, Sweden vs Hong Looi, England

BEST COMPETITOR
Female - Monika Olek, Polish National Team - PL
Male - Ismo Mäkinen, Vammala TKD Club - FL