VIKING CUP 2004

Result

 
BEST CLUB
  Club Gold Silver Bronze Total
1 Skövde TKD Club - S 4 - 4 8
2 Uppsala TKD Klubb - S 3 6 3 12
3 Russia ITF - RUS 3 2 1 6
4 TAEWO Warszawa - PL 3 - 2 5
5 Ljungby TKD ITF - S 3 - 1 4
6 Polish National Team - PL 2 4 7 13
7 Finnish National Team - FL 2 4 5 11
8 Stockholm TKD ITF - S 2 2 5 9
9 Student TKD Klubb - S 2 - - 2
  ITF Scotland 2 - - 2
11 So San Znojmo TKD - CZE 1 4 2 7
12 Dolny Slask TKD ITF 1 2 4 7
13 Fighter TKD Club Gbg - S 1 2 3 6
14 Dutch TKD Ass - NL 1 1 4 6
15 Tampereen TKD seura 1 1 3 5
16 Lubelski Klub TKD - PL 1 1 2 4
17 Dragon Janow TKD - PL 1 1 - 2
18 Docklands UKTF - ENG 1 - 1 2
19 ITF Ukraine - UKR 1 - - 1
20 Bohusläns TKD Klubb - S - 1 2 3
21 Gdanski Klub TKD ITF - PL - 1 1 2
  Quebec-Canada ATPL - CAN - 1 1 2
  Partille TKD Klubb - S - 1 1 2
24 Oslo TKD - N - 1 - 1
25 Frölunda TKD Klubb - S - - 4 4
26 Murmansk ITF - RUS - - 2 2
27 ITF Norway - N - - 1 1
  Kungsbacka TKD Klubb - S - - 1 1
  Vammala TKD Club - FL - - 1 1
  Stenungsund TKD Klubb - S - - 1 1
  Univeristy of Helsinki TKD - FL - - 1 1
. Charlesbourg TKD - CAN - - 1 1
. Mariestad TKD Club - S - - 1 1
 
BEST COUNTRY
.,

Country

Gold

Silver

Bronze

Total

1 Sweden 15 12 26 53
2 Poland 8 9 16 33
3 Finland 3 5 10 18
4 Russia 3 2 3 8
5 Scotland 2 - - 2
6 Czech Republic 1 4 2 7
7 Netherland 1 1 4 6
8 England 1 - 1 2
9 Ukraine 1 - - 1
10 Canada - 1 2 3
11 Norway - 1 1 2
 
Tul Adv. "A", Female 3-4 Dan
1. Julia CROSS, ITF Scotland - Scotland
2. Marie-Claude MESSIER, Quebec ATPL - Canada
3. Terhi LEINO, Finnish National Team - Finland
3. Saara KOIVISTO, Finnish National Team - Finland
Tul Adv. "A", Male 3-4 Dan
1. Hong LOO I, Docklands UKTF - England
2. Mikko ALLINNIEMI, Finnish National Team - Finland
3. Peter LOGOZAR, Ljungby TKD ITF - Sweden
3. Jonathan BUJOLD-DUFOUR, Charlesbourg TKD - Canada
Tul Adv. "B", Female 1-2 Dan
1. Paulina MYSZEWSKA, TAEWO Warszawa - Poland
2. Helena HANHIKANGAS, Finnish National Team - Finland
3. Joanna LIPA, Lubelski Klub TKD - Poland
3. Heli KARJALAINEN, Finnish National Team - Finland
Tul Adv. "B", Male 1-2 Dan
1. Ismo MÄKINEN, Finnish National Team . Finland
2. Grzegorz HINCA, Gdanski Klubb TKD ITF - Poland
3. Michal DZIUBICKI, Polish National Team - Poland
3. Piotr WASILWESKI, TAEWO Warszawa - Poland
Tul Adv. "C", Female 2-1 Kup
1. Lina AHLMSTRÖM, Skövde TKD Club - Sweden
2. Marit LARSSON, Uppsala TKD Klubb - Sweden
3. Malin BOLTORP, Bohusläns TKD Klubb - Sweden
3. Josefin JOHANSSON, Stockholm TKD ITF - Sweden
Tul Adv. "C", Male 2-1 Kup
1. Artur OSUCHOWSKI, Dragon Janow TKD - Poland
2. Marcjan PLUTA, Dolny Slask TKD ITF - Poland
3. Maciej KOLODYNSKI, Dolny Slask TKD ITF - Poland
3. Amit BATRA, Dolny Slask TKD ITF - Poland
Tul M.Adv, Female 5-3 Kup
1. Sofia LOFT, Skövde TKD Club - Sweden
2. Hanna-Mari SEPPÄLÄ, Tampereen TKD - Finland
3. Jill HÅKANSSON, Uppsala TKD Klubb - Sweden
3. Henna MAJANEN, Tampereen TKD - Finland
Tul M.Adv, Male 5-3 Kup
1. Kamil KURKOWSKI, TAEWO Warszawa - Poland
2. Tomas TAUFER, So-San Znojmo TKD School - Czech Rep.
3. Oskar MALAGA, Frölunda TKD Klubb - Sweden
Tul Beg, Female 8-6 Kup
1. Frida THURÉN, Uppsala TKD Klubb - Sweden
2. Linda BREZINOVA, So-San Znojmo TKD School - Czech Rep.
3. Nathalie ROSLUND, Skövde TKD Club - Sweden
3. Jenny GUSTAVSSON, Skövde TKD Club - Sweden
Tul Beg, Male 8-6 Kup
1. Yuri GARANYAN, Russia ITF - Russia
2. Sayan TSYRENOV, Russia ITF - Russia
3. Patrik MALMENKLEV, Bohusläns TKD Klubb - Sweden
3. Johan ÅBERG, Mariestad TKD Club - Sweden
Tul Kids "A", Girls + Boys 6-1 Kup
1. Magda MACHOVCOVA, So-San Znojmo TKD School - Czech
2. Jan SVOBODA, So-San Znojmo TKD School - Czech Rep.
3. Tiia KIVIRANTA, Tampereen TKD - Finland
3. Kim KHONGMUK, Skövde TKD Club - Sweden
Tul Kids "B", Girls + Boys 9-7 Kup
1. Henrik NESTOR, Fighter TKD Club - Sweden
2. Andreas BAUER, Partille TKD Klubb - Sweden
3. Tim NEHRO, Skövde TKD Club - Sweden
3. Kajetan WALUSZEWSKI, Gdanski Klubb TKD ITF – Poland

Sparring Adv, Female -52 kg
1. Katya SOLOVEY, ITF Ukraine - Ukraine
2. Maria ÅSLUND, Fighter TKD Club - Sweden
3. Anna SZCZEPANSKA, Polish National Team - Poland
3. Monika GZOWSKA, Polish National Team - Poland
Sparring Adv, Female -58 kg
1. Julia CROSS, ITF Scotland - Scotland
2. Kristina JELENIC, Fighter TKD Club - Sweden
3. Mia RISSANEN, Finnish National Team - Finland
3. Nina ANDERSSON, Fighter TKD Club - Sweden
Sparring Adv, Female -63 kg
1. Joanna LIPA, Lubelski Klub TKD - Poland
2. Antonina FALANDYSZ, Polish National Team - Poland
3. Kim LEONARD, Quebec ATPL - Canada
3. Monika OLEK, Polish National Team - Poland
Sparring Adv, Female -70 kg
1. Pernilla JOHANSSON, Stockholm TKD ITF - Sweden
2. Saara KOIVISTO, Finnish National Team - Finland
3. Anneke BUCHER, Dutch TKD Association - Netherland
3. Aleksandra KORNELUK, Docklands UKTF - England
Sparring Adv, Female +70 kg
1. Petra DYDISZKO, Skövde TKD Club - Sweden
2. Jolÿn VAN EISDEN, Dutch TKD Association - Netherland
3. Josefin JOHANSSON, Stockholm TKD ITF - Sweden
Sparring Adv, Male -54 kg
1. Bartosz BATRA, Dolny Slask TKD ITF - Poland
2. Artur OSUCHOWSKI, Dragon Janow TKD - Poland
3. Michal GALUSZKA, Polish National Team - Poland
3. Maciej ZUK, Dolny Slask TKD ITF - Poland
Sparring Adv, Male -63 kg
1. Patrik CARLSTRÖM, Ljungby TKD ITF - Sweden
2. Dawid DUDEK, Polish National Team - Poland
3. Vladimir SUNGURYAN, Russia ITF - Russia
3. Maciej KOLODYNSKI, Dolny Slask TKD ITF - Poland
Sparring Adv, Male -71 kg
1. Michal DZIUBICKI, Polish National Team - Poland
2. Samuli MIKKOLA, Finnish National Team - Finland
3. Ismo MÄKINEN, Finnish National Team - Finland
3. Marcin OWORUSZKO, Polish National Team - Poland
Sparring Adv, Male -80 kg
1. Jari LAHTINEN, Finnish National Team - Finland
2. Grzegorz PUZON, Polish National Team - Poland
3. Rafal GOZDALSKI, Lubelski Klub TKD - Poland
3. Kamil FALECKI, Polish National Team - Poland
Sparring Adv, Male +80 kg
1. Dariusz IDZIKOWSKI, Polish National Team - Poland
2. Grzegorz POJASEK, Polish National Team - Poland
3. Marcus ANTONSSON, Stockholm TKD ITF - Sweden
3. Chaib EL MAACH, Dutch TKD Association - Netherland

Sparring M.Adv, Female -58 kg
1. Linnea ANDERSSON, Ljungby TKD ITF - Sweden
2. Jill HÅKANSSON, Uppsala TKD Klubb - Sweden
3. Elin KRISTIANSSON, Stenungsund TKD Club - Sweden
3. Elena ZHAVORONKOVA, Murmansk ITF - Russia
Sparring M.Adv, Female -63 kg
1. Mariska KERKHOF, Dutch TKD Association - Netherland
2. Helena ÖMAN, Uppsala TKD Klubb - Uppsala
3. Linn SKOGRUD, ITF Norway - Norway
Sparring M.Adv, Female +63 kg
1. Laura CUPR, Uppsala TKD Klubb - Sweden
2. Weronika WITKOWSKA, Lubelski Klub TKD - Poland
3. Matilda NILSSON, Partille TKD Klubb - Sweden
3. Josefin LINDESTÅL, Stockholm TKD ITF - Sweden
Sparring M.Adv, Male -63 kg
1. Kamil KURKOWSKI, TAEWO Warszawa - Poland
2. Suleiman HUDOG, Stockholm TKD ITF - Sweden
3. Seth SANDER, Frölunda TKD Klubb - Sweden
3. Sami KUISMA, University of Helsinki TKD - Finland
Sparring M.Adv, Male -71 kg
1. Kristian ANDERSSON, Ljungby TKD ITF - Sweden
2. Håkan JOHANSSON, Uppsala TKD Klubb - Sweden
3. Oskar MALAGA, Frölunda TKD Klubb - Sweden
3. Axel AHLBERG, Uppsala TKD Klubb - Sweden
Sparring M.Adv, Male +71 kg
1. Stefan KARLSSON, Stockholm TKD ITF - Sweden
2. Bartosz PIEKARSKI, Dolny Slask TKD ITF - Poland
3. Jere PÄTTINIEMI, Tampereen TKD - Finland
3. Dennis BALFOORT, Dutch TKD Association - Netherland

Sparring Beg, Female –58 kg
1. Sanna MÄKINEN, Tampereen TKD - Finland
2. Linda BREZINOVA, So-San Znojmo TKD School - Czech Rep.
Sparring Beg, Female +58 kg
1. Jenny GUSTAVSSON, Skövde TKD Club - Sweden
2. Frida THURÉN, Uppsala TKD Klubb - Sweden
3. Bita BADRKHAHAN, Fighter TKD Club - Sweden
3. Johanna ELVESUND, Frölunda TKD Klubb - Sweden
Sparring Beg, Male -54 kg
1. Ibragim GULIYEV, Russia ITF - Russia
2. Yuri GARANYAN, Russia ITF - Russia
3. Josef MELAN, So-San Znojmo TKD School - Czech Republic
3. Ville KOMULAINEN, Vammala TKD Club - Finland
Sparring Beg, Male –63 kg
1. Sayan TSYRENOV, Russia ITF - Russia
2. Andreas UPPSTRÖM, Bohusläns TKD Klubb - Sweden
3. Vitaly GRECHKOSEY, Murmansk ITF - Russia
3. Jan ODRISEK, So-San Znojmo TKD School - Czech Republic
Sparring Beg, Male –71 kg
1. Victor MOBERG, Uppsala TKD Klubb - Sweden
2. Tommy JOHANSSON, Stockholm TKD ITF - Sweden
3. Sandro FRENNESSON, Uppsala TKD Klubb - Sweden
3. Pawel TRACZ, TAEWO Warszawa - Poland
Sparring Beg, Male –80 kg
1. Jimmy YOLER, Student TKD Klubb - Sweden
2. Martin SAMUELSSON, Uppsala TKD Klubb - Sweden
3. Gustav WERNER, Fighter TKD Club - Sweden
3. Ken SÖDERLUND, Stockholm TKD ITF - Sweden
Sparring Beg, Male +80 kg
1. Olle RYSTEDT, Student TKD Klubb - Sweden
2. Kjell DITLEFSEN, Oslo TKD - Norway
3. Guido VAN DER WEIJDEN, Dutch TKD Ass. - Netherland
3. Peter STENFELDT, Kungsbacka TKD Klubb - Sweden

VIKING SUPERFIGHT 2004 (*winner)
1. Jonas Loft, Sweden vs Maxim Kochergin, Russia
2. Pernilla Johansson, Sweden vs Saara Koivisto, Finland
3. Masum Sharifov, Sweden vs Michal Galuszka, Poland
4. Lina Ahlström, Sweden vs Marie-Claude Messier, Canada
5. Marcus Antonsson, Sweden vs Michael Etuka, England
6. Kristina Jelenic, Sweden vs Julia Cross, Scotland
7. Patrik Carlström, Sweden vs Andriy Trohanovskiy, Ukraine
8. Petra Dydiszko, Sweden vs Jolÿn Van Eisden, Holland
9. Andreas Pierrou, Sweden vs Jessy Fortin, Canada