VIKING CUP 2003

Result

 
BEST CLUB
  Club Gold Silver Bronze Total
1 Polish National Team - PL 12 7 10 29
2 Fighter TKD Club - S 4 2 10 16
3 Uppsala TKD Klubb - S 2 3 9 14
4 Bystrzyca Klodzka - PL 2 2 1 5
5 LäS ITF TKD Stockholm - S 1 2 4 7
6 MKS Lewart Lubartow - PL 1 1 2 4
7 KS WAT Wroclaw - PL 1 1 1 3
  Lotos Jablonna - PL 1 1 1 3
9 Stenungsund TKD Club 1 1 - 2
  Koguryo Netherlands - NL 1 1 - 2
11 Ljungby TKD ITF - S 1 - 3 4
12 Frölunda TKD Klubb - S 1 - 2 3
13 MKS Rat Radzyn Podlaski - PL 1 - 1 2
  Partille TKD Klubb - S 1 - 1 2
15 Kolbotn TKD Klubb - N 1 - - 1
  Promyk Ciechanow - PL 1 - - 1
  So San Bialystock - PL 1 - - 1
  LSKT Lublin - PL 1 - - 1
19 Skövde TKD Club - S - 5 7 12
20 Stockholm TKD ITF - S - 3 2 5
21 Dragon Janow - PL - 1 1 2
  Bohusläns TKD Klubb - S - 1 1 2
  Milejowski Klub TKD - PL - 1 1 2
  Se Jong TKD Club Århus - DK - 1 1 2
25 Murmansk TKD Fed. - RUS - 1 - 1
26 Tornado Szczecin - PL - - 2 2
  Göteborgs TKD Klubb - S - - 2 2
28 Kongsvinger TKD - N - - 1 1
  Harstad TKD Klubb - N - - 1 1
  Gilleleje TKD - DK - - 1 1
  Boleslawiecki Klubb TKD - PL - - 1 1
           
  So San Znojmo - CZE - - - -
  ITF Oslo - N - - - -
  Rakkestad TKD Klubb - N - - - -
  Oppdal TKD Klubb - N - - - -
  Se Jong TKD Floda - S - - - -
  Moo Duk Kwan TKD Center - S - - - -
  Molinuex TKD - ENG - - - -
  Leczynski Klub TKD - PL - - - -
 
BEST COUNTRY
.,

Country

Gold

Silver

Bronze

Total

1 Poland 21 14 21 56
2 Sweden 11 17 41 69
3 Netherlands 1 1 - 2
4 Norway 1 - 2 3
5 Denmark - 1 2 3
6 Russia - 1 - 1
           
7 England - - - -
8 Czech Republic - - - -
 
Sparring Advanced, Damer -52 kg
1. Joanna PAPROCKA, Polish National Team - PL
2. Marzanna PAWLIK, Polish National Team - PL
3. Ninwa YOUNAN, Skövde TKD Club - S
3. Maria ÅSLUND, Uppsala TKD Klubb - S
Sparring Advanced, Damer -58 kg
1. Monika JABLONOWSKA, Polish National Team - PL
2. Kristina JELENIC, Fighter TKD Club - S
3. Elzbieta GROMEK, Polish National Team - PL
3. Aneta KOLODZIEJ-KLEPACZ, Polish National Team - PL
Sparring Advanced, Damer -63 kg
1. Joanna LIPA, Polish National Team - PL
2. Pernilla JOHANSSON, Stockholm TKD ITF - S
3. Paulina POSKROBKO, Polish National Team - PL
3. Ilona DZIALA, Polish National Team - PL
Sparring Advanced, Damer +63 kg
1. Malgorzata ROGACZEWSKA, Polish National Team - PL
2. Anita PASEK-SUSKA, Polish National Team - PL
3. Petra DYDISZKO, Skövde TKD Club - S
3. Aleksandra NOWAK, Polish National Team - PL
Sparring M. Advanced, Damer -52 kg
1. Malgorzata KOSIM, Lotos Jablonna TKD - PL
2. Anna SZCZEPANSKA, MKST Bystrzyca Klodzka - PL
3. Viveka STRÖK, Fighter TKD Club - S
3. Ario ASMAR, Frölunda TKD Klubb - S
Sparring M. Advanced, Damer -58 kg
1. Marta MIKLASZEWSKA, TSC So San Bialystok - PL
2. Lina AHLSTRÖM, Skövde TKD Club - S
3. Caroline GOLDBERG, Stockholm TKD ITF - S
3. Malin HILLERSTRÖM, Skövde TKD Club - S
Sparring M. Advanced, Damer -63 kg
1. Monika OLEK, MKS Lewart Lubartow - PL
2. Gabriella FOSHI, Fighter TKD Club - S
3. Maja SKÖLD, Uppsala TKD Klubb - S
3. Anna SZCZECINSKA, SKST Tornado Szczecin - PL
Sparring M. Advanced, Damer +63 kg
1. Elina NILSSON, Fighter TKD Club - S
2. Priscilla FAKIRMOHAMED, Koguryo TKD - NL
3. Rebecca LINDBLAD, Göteborgs TKD Klubb - S
3. Beata KJESSLER, Göteborgs TKD Klubb - S
Sparring Beginners, Damer -52 kg
1. Hasti HEIDARIFAR, Fighter TKD Club - S
2. Elena ZHAVORONKOVA, Murmansk TKD Federation - R
3. Marika LAHTI, LäS ITF TKD Klubb - S
3. Sofia LUNDSTRÖM, Fighter TKD Club - S
Sparring Beginners, Damer 58+63 kg
1. Sofia TOBORG, LäS ITF TKD Klubb - S
2. Jill HÅKANSSON, Uppsala TKD Klubb - S
3. xxx xxx, Fighter TKD Club - S
3. Bodil NÄSSTRÖM, Fighter TKD Club - S
Sparring Beginners, Damer +63 kg
1. Helena ÖHMAN, Uppsala TKD Klubb - S
2. Kristina SEIVING, Stenungsund TKD Club - S
3. Laura CUPR, Uppsala TKD Klubb - S
3. Sarah ANDERSSON, Partille TKD Klubb - S

Sparring Advanced, Herrar -54 kg
1. Krzysztof JACKOWSKI, Polish National Team - PL
2. Lukasz WALCZYK, Polish National Team - PL
3. Rafal OLENSKI, Polish National Team - PL
Sparring Advanced, Herrar -63 kg
1. Milosz MOSKALUK, Polish National Team - PL
2. Andrzej SZYMANSKI, Polish National Team - PL
3. Lukasz CIEZKI, Polish National Team - PL
3. Patrik CARLSTRÖM, Ljungby TKD ITF - S
Sparring Advanced, Herrar -71 kg
1. Daniel PIENKOWSKI, Polish National Team - PL
2. Grzegorz JEZAK, Polish National Team - PL
3. Ove JOHANSSON, Skövde TKD Club - S
3. Andreas PIERROU, Stockholm TKD ITF - S
Sparring Advanced, Herrar -80 kg
1. Daniel DZIALA, Polish National Team - PL
2. Tomasz PILARZ, Polish National Team - PL
3. Fredrik BÖRJESSON, Fighter TKD Club - S
3. Robert ANDERSSON, Fighter TKD Club - S
Sparring Advanced, Herrar +80 kg
1. Dariusz IDZIKOWSKI, Polish National Team - PL
2. Marcus ANTONSSON, Stockholm TKD ITF - S
3. Sam NICKLESS, Gilleleje TKD - DK
3. Jonathan GROMARK, Fighter TKD Club - S
Sparring M. Advanced, Herrar -54 kg
1. Piotr STYKOWSKI, MKST Bystrzyca Klodzka - PL
2. Artur OSUCHOWSKI, Dragon Janow TKD - PL
3. Ariel SMOLARSKI, MKST Bystrzyca Klodzka - PL
3. Rafal WROBEL, Milejowski Klub TKD - PL
Sparring M. Advanced, Herrar -63 kg
1. Maciej KOLODYNSKI, KS WAT Wroclaw - PL
2. Michal KOLODYNSKI, KS WAT Wroclaw - PL
3. Dawid DUDEK, MKS Rat Radzyn Podlaski - PL
3. Leo MAYOR, Uppsala TKD Klubb - S
Sparring M. Advanced, Herrar -71 kg
1. Mariusz CIESLIK, LSKT Lublin - PL
2. Osman MALIK, Skövde TKD Club - S
3. Sylwester ZALEWSKI, MKS Lewart Lubartow - PL
3. Fredrik WALTILLA, Fighter TKD Club - S
Sparring M. Advanced, Herrar +71 kg
1. Lukasz BIENKOWSKI, Promyk Ciechanow - PL
2. Grzegorz POJASEK, MKST Bystrzyca Klodzka - PL
3. Gunnar HÅRD AF SEGERSTAD, Uppsala TKD Klubb - S
3. Lukasz WOLOSZYN, Boleslawiecki Klub TKD - PL
Sparring Beginners., Herrar -54 k
1. Hesam JAFAAR, Partille TKD Klubb - S
2. Erik LINDÈN, LäS ITF TKD Klubb - S
3. Victor JACOBSSON, Skövde TKD Club - S
Sparring Beginners., Herrar -63 kg
1. Hulan HUYNH, Ljungby TKD ITF - S
2. Pawel PELCZARSKI, Milejowski Klub TKD - PL
3. Anton MATTSSON, Frölunda TKD Klubb - S
3. Leif SAMUELSSON, Ljungby TKD ITF - S
Sparring Beginners., Herrar -71 kg
1. Grady ROMBOUT, Koguryo TKD - NL
2. Sebastian LILJA, Skövde TKD Club - S
3. Sandro FRENNESSON, Uppsala TKD Klubb - S
3. Rune KELDSEN, Se-Jong TKD Århus - DK
Sparring Beginners., Herrar -80 kg
1. Mattias RYBERG, Stenungsund TKD Club - S
2. Jörgen MAGNUSSON, LäS ITF TKD Klubb - S
3. Janne TIIHONEN, LäS ITF TKD Klubb - S
3. Henrik LAUENSTEIN, Fighter TKD Club - S
Sparring Beginners., Herrar +80 kg
1. Mathias AUGUSTSSON, Fighter TKD Club - S
2. Peter LARSEN, Se-Jong TKD Århus - DK
3. Mattias SCHÖNNING, LäS ITF TKD Klubb - S
3. Bertil LUNDIN, LäS ITF TKD Klubb - S

Tul Adv. "A", Damer 2 Dan – 4 Dan
1. Maria ÅSLUND, Uppsala TKD Klubb - S
2. Malgorzata ROGACZEWSKA, Polish National Team - PL
3. Joanna LIPA, Polish National Team - PL
3. Camilla BÅDSVIK, Harstad TKD Klubb - N
Tul Adv. "A", Herrar 1 Dan – 4 Dan
1. Mariusz WALACH, Polish National Team - PL
2. Arne WITZÖ, Stockholm TKD ITF - S
3. Mikael BIRGERSON, Uppsala TKD Klubb - S
3. Daniel PIENKOWSKI, Polish National Team - PL
Tul Adv. "B", Damer 2 Kup – 1 Dan
1. Marzanna PAWLIK, Polish National Team - PL
2. Erika BERGQVIST, Uppsala TKD Klubb - S
3. Joanna PAPROCKA, Polish National Team - PL
3. Malgorzata MICHALIK, Lotos Jablonna TKD - PL
Tul Adv. "B", Herrar 2 Kup - 1 Dan
1. Lukasz CIEZKI, Polish National Team - PL
2. Ove JOHANSSON, Skövde TKD Club - S
3. Anders ENGEN, Kongsvinger TKD - N
3. Michal TOMASIAK, MKS Lewart Lubartow - PL
Tul M. Advanced, Damer 5 Kup – 3 Kup
1. Anna SZCZEPANSKA, MKST Bystrzyca Klodzka - PL
2. Malgorzata KOSIM, Lotos Jablonna TKD - PL
3. Anna SZCZECINSKA, SKST Tornado Szczecin - PL
3. Lina AHLSTRÖM, Skövde TKD Club - S
Tul M. Advanced, Herrar 5 Kup – 3 Kup
1. Dawid DUDEK, MKS Rat Radzyn Podlaski - PL
2. Sylwester ZALEWSKI, MKS Lewart Lubartow - PL
3. Michal KOLODYNSKI, KS WAT Wroclaw - PL
3. Artur OSUCHOWSKI, Dragon Janow TKD - PL
Tul Beginners, Damer 8 Kup – 6 Kup
1. Lisa AHLBERG, Fighter TKD Club - S
2. Katarina STÅRBECK, Bohusläns TKD Klubb - S
3. Maria AZRANG, Uppsala TKD Klubb - S
3. Jill HÅKANSSON, Uppsala TKD Klubb - S
Tul Beginners, Herrar 8 kup – 6 Kup
1. Jan ABILD, Kolbotn TKD Klubb - N
2. Sandro FRENNESSON, Uppsala TKD Klubb - S
3. Niklas MATTSSON, Bohusläns TKD Klubb - S
3. Leif SAMUELSSON, Ljungby TKD ITF - S
Tul Kids Beginners, Girls+Boys 8 Kup – 6 Kup
1. Viktor ERIKSSON, Frölunda TKD Klubb - S
2. Josefine TOLF, Skövde TKD Club - S
3. Eric HELLMAN, Skövde TKD Club - S
3. Martina PERISA, Fighter TKD Club - S

BEST COMPETITORS
Advanced
Female
Best competitor: Marzanna PAWLIK, Polish National Team - PL
Best fighter: Kristina JELENIC, Fighter Gbg - S
Male
Best competitor: Lukasz CIEZKI, Polish National Team - PL
Best fighter: Iwan CLEMENT, Koguryo Netherlands - NL

Medium Advanced

Female
Best competitor: Anna SZCZEPANSKA, MKST Bystrzyca Klodz - PL
Best fighter: Lina AHLSTRÖM, Skövde - S
Male
Best competitor: Dawid DUDEK, MKS Rat Radzyn Podlaski - PL

Beginners
Female
Best competitor: Lisa AHLBERG, Fighter Gbg - S
Male
Best competitor: Jan ABILD, Kolbotn TKD Klubb - N
Best fighter: Grady ROMBOUT, Koguryo Netherlands - NL

VIKING CUP SUPERFIGHT 2003
*winner*
1. Andrzej Szymanski, Poland - *Patrik Carlström, Sweden*
2. *Elzbieta Gromek, Poland* - Helen Danielsson, Sweden
3. Tomasz Pilarz, Poland - *Fredrik Börjesson, Sweden*
4. *Malgorzata Rogaczewska, Poland* - Pernilla Johansson, Sweden
5. Michael Johansen, Denmark – *Jonas Loft, Sweden* (juniors)
6. *Anita Pasek-Suska, Poland* - Petra Dydiszko, Sweden
7. Chris Woolckock, England - *Andreas Pierrou, Sweden*