VIKING CUP 2002

Result

 
BEST CLUB
  Club Gold Silver Bronze Total
1 Polish National Team, Poland 9 8 7 24
2 Skövde TKD Club, Sweden 5 5 3 13
3 Stockholm TKD ITF, Sweden 4 3 1 8
4 Fighter TKD Göteborg, Sweden 3 3 2 8
5 KS Dragon Janow, Polen 2 1 - 3
6 Frölunda TKD Klubb, Sweden 2 - 2 4
7 Wales National Team, Wales 2 - - 2
. Trollhättan TKD Klubb, Sweden 2 - - 2
9 Bystrzyca Klodzka, Poland 1 2 - 3
10 Malmö Cobra TKD, Sweden 1 1 1 3
11 Partille TKD Klubb, Sweden 1 1 - 2
12 So San Znojmo TKD, Czech Republic 1 - 2 3
13 Kolbotn TKD, Norway 1 - - 1
. Volgograd TKD, Russia 1 - - 1
. Juche TKD Klubb Alinsås, Sweden 1 - - 1
16 Uppsala TKD Klubb, Sweden - 4 7 11
17 LKS Lublin TKD, Poland - 2 2 4
18 Moscow TKD, Russia - 2 - 2
19 Global TKD Federation, Norway - 1 1 2
. Ljungby TKD ITF, Sweden - 1 1 2
. Sarpsborg TKD, Norway - 1 1 2
22 Boleslawiec TKD Club, Poland - 1 - 1
23 Herriot Watt Univeristy TKD, Scotland - - 2 2
24 Murmansk TKD, Russia - - 1 1
. Vision TKD, England - - 1 1
. Bohusläns TKD Klubb, Sweden - - 1 1
 
BEST COUNTRY
.,

Country

Gold

Silver

Bronze

Total

1 Sweden 19 18 18 55
2 Poland 12 14 9 35
3 Wales 2 - - 2
4 Norway 1 2 2 5
5 Russia 1 2 1 4
6 Czech Republic 1 - 2 3
7 Scotland - - 2 2
8 England - - 1 1
           
. Denmark - - - -
 
ADVANCED (2 Kup - 4 Dan)
FEMALE
Pattern 2 Kup - I Dan
1. Rhiannon EARNES - Wales National Team, Wales
2. Irina STRATCHENKOVA - Moscow TKD, Russia
3. Erika BERGQVIST, Uppsala TKD Klubb, Sweden
Pattern II - IV Dan
1. Annett STORNAES - Kolbotn TKD, Norway
2. Anita PASEK - Polish National Team, Poland
3. Joanna LIPA - Polish National Team, Poland
Sparring -52 kg
1. Joanna PAPROCKA - Polish National Team, Poland
2. Mimmi OSKARSSON - Skövde TKD Club, Sweden
3. Maria ÅSLUND - Uppsala TKD Klubb, Sweden
Sparring -58 kg
1. Martyna KISIEL - Polish National Team, Poland
2. Ilona DZIALA - Polish National Team, Poland
3. Elzbieta GROMEK - Polish National Team, Poland
Sparring -63 kg
1. Anita PASEK - Polish National Team, Poland
2. Joanna LIPA - Polish National Team, Poland
3. Monika JABLONOWSKA - Polish National Team, Poland
Sparring -70 kg
1. Margozata ROGACZEWSKA - Polish National Team, Poland
2. Erika BERGQVIST - Uppsala TKD Klubb, Sweden
3. Elen RÖKKE - Global TKD Federation, Norway
Sparring +70 kg
1. Petra ROSLUND - Skövde TKD Club, Sweden
2. Aleksandra NOWAK - Polish National Team, Poland
3. Eliza STOLARCZYK - Polish National Team, Poland 
MALE
Pattern 2 Kup - I Dan
1. Guy HENNEQUIN - Wales National Team, Wales
2. Tobias MELCHER - Global TKD Federation, Norway
3. Milosz MOSKALUK - Polish National Team, Poland
Pattern II - IV Dan
1. Mariusz WALACH - Polish National Team, Poland
2. Arne WITZÖ - Stockholm TKD ITF, Sweden
3. Grzegorz PUZON - Polish National Team, Poland 
Sparring -54 kg
1. Milosz MOSKALUK - Polish National Team, Poland
2. Michal TOMASIAK - Polish National Team, Poland
3. Michal HOC - Polish National Team, Poland
Sparring -63 kg
1. Petr BRINKOVSK -, Volgograd TKD, Russia
2. Andrzej SZYMANSKI - Polish National Team, Poland
3. Patrik CARLSTRÖM, Ljungby TKD ITF, Sweden
Sparring -71 kg
1. Daniel PIENKOWSKI - Polish National Team, Poland
2. Mariusz WALACH - Polish National Team, Poland
3. Grzegorz JEZAK - Polish National Team, Poland
Sparring -80 kg
1. Daniel DZIALA - Polish National Team, Poland
2. Tomas PILARZ - Polish National Team, Poland
3. Grzegorz PUZON - Polish National Team, Poland
Sparring + 80 kg
1. Dariusz IDZIKOWSKI - Polish National Team, Poland
2. Piotr SAWA - Polish National Team, Poland
3. Marcus ANTONSSON - Stockholm TKD ITF, Sweden

Best female competitor: Anita PASEK, Polish National Team
Best male competitor: Mariusz WALACH, Polish National Team

MEDIUM ADVANCED (5 Kup - 3 Kup)
FEMALE
Pattern
1. Kristina JELENIC - Fighter Göteborg, Sweden
2. Anna SZCZEPANSKA - Bystrzyca Klodzka TKD, Poland
3. Marit LARSSON - Uppsala TKD Klubb, Sweden
Sparring -52 kg
1. Anna SZCZEPANSKA - Bystrzyca Klodzka TKD, Polen
2. Ninwa YOUNAN - Skövde TKD Club, Sweden
3. Viktoria AGEEVA - Murmansk TKD, Russia
Sparring -58 kg
1. Kristina JELENIC - Sverige - Fighter Göteborg, Sweden
2. Anna MATTSSON - Uppsala TKD Klubb, Sweden
3. Zuzana KALASOVA - So San TKD Znojmo, Czech Republic
Sparring -63/-70/+70 kg
1. Agata NILSSON - Skövde TKD Club, Sweden
2. Ewelina CIESLIK - LKS Lublin, Poland
3. Marit LARSSON - Uppsala TKD Klubb, Sweden
MALE
Pattern
1. Artur OSCHOWSKI - KS Dragon Janow, Poland
2. Andrzej MOLGA - KS Dragon Janow, Poland
3. Mariusz CISELIK - LKS Lublin, Poland
Sparring -54 kg
1. Suleiman HUDOG - Stockholm TKD ITF, Sweden
2. Norbert DZIEKON - Boleslawiec TKD Club, Poland
3. Nasratullah SAFI - Skövde TKD Club, Sweden
Sparring -63 kg
1. Perparim NURA - Trollhättan TKD Klubb, Sweden
2. Vladislav BOCHKARKIOV - Moscow TKD; Russia
3. Johan LUNDIN - Vision TKD, England
Sparring -71 kg
1. Andrzej MOLGA - KS Dragon Janow, Poland
2. Grzegorz POJASEK - Bystrzyca Klodzka TKD, Poland
3. Marcin FLAKOWSKI - LKS Lublin, Poland
Sparring -80 kg
1. Sadiak TÖZMAL - Malmö Cobra TKD Klubb, Sweden
2. Mariusz CIESLIK - LKS Lublin, Poland
3. Jörgen WESTERBY - Sarpsborg TKD, Norway
Sparring +80 kg
1. Peter STOJILOVIC - Juche TKD Klubb Alingsås, Sweden
2. Jon H SEKKELSTEN - Sarpsborg TKD, Norway
3. James MACINNES - Heriot Watt Univeristy, Scotland

Best female competitor: Kristina JELENIC - Fighter Göteborg, Sweden
Best male competitor: Andrzej MOLGA - KS DRagon Janow, Poland

BEGINNERS (8 Kup 6 Kup)
FEMALE
Pattern
1. Sofia LOFT - Skövde TKD Club, Sweden
2. Lina AHLSTRÖM - Skövde TKD Club, Sweden
3. Maja SKÖLD - Uppsala TKD Klubb, Sweden
Sparring -52 kg
1. Negin TAHMASEBIFAR - Skövde TKD Club, Sweden
2. Hasti HEIDIFAR - Fighter Göteborg, Sweden
3. Ario ASMAR - Frölunda TKD Klubb, Sweden
Sparring -58 kg
1. Madeleine SJÖHOLM - Stockholm TKD ITF, Sweden
2. Caroline GOLDBERG - Stockholm TKD ITF, Sweden
3. Maja SKÖLD - Uppsala TKD Klubb, Sweden
Sparring -63 kg
1. Sophia AHLIN - Stockholm TKD ITF, Sweden
2. Asa MALMGREN - Ljungby TKD ITF, Sweden
3. Klara SIGVARDSSON - Uppsala TKD Klubb, Sweden
Sparring -70 kg
1. Rebecka TORKELSSON - Partille TKD Klubb, Sweden
2. Mariann MUMULIDISZ - Fighter TKD Göteborg, Sweden
3. Debbie LAIRD - Heriot Watt Univeristy, Scotland
Sparring +70 kg
1. Petra TROBECK-SJÖWALL - Fighter TKD Göteborg, Sweden
2. Sarah ANDERSSON - Partille TKD Klubb, Sweden
3. Elina NILSSON - Fighter TKD Göteborg, Sweden
MALE
Pattern
1. Viceslav VINOGRADOV - So San TKD Znojmo, Czech Republic
2. Lars ÅBERG - Uppsala TKD Klubb, Sweden
3. Andreas GUSTAVSSON - Bohusläns TKD Klubb, Sweden
Sparring -54 kg
1. Richard LEUCHOVIUS - Skövde TKD Club, Sweden
2. Gustav JONSSON - Skövde TKD Club, Sweden
3. Josef MELAN - So San TKD Znojmo, Czech Republic
Sparring -63 kg
1. Vihn KAH - Stockholm TKD ITF, Sweden
2. Samed TOZMAL - Malmö Cobra TKD Klubb, Sweden
3. Ilker ALTINDAG - Malmö Cobra TKD Klubb, Sweden
Sparring -71 kg
1. Peter BLADH - Frölunda TKD Klubb, Sweden
2. Henric WIDEN - Stockholm TKD ITF, Sweden
3. Sebastian CHELWING - Skövde TKD Klubb, Sweden
Sparring -80 kg
1. Fredrik STAAF - Frölunda TKD Klubb, Sweden
2. Christoffer VIKSTRÖM - Uppsala TKD Klubb, Sweden
3. Fredrik WALTILLA - Fighter TKD Göteborg, Sweden
Sparring +80 kg
1. Daniel LAWRENCE - Trollhättan TKD Klubb, Sweden
2. Björn CARLSSON - Fighter TKD Göteborg, Sweden
3. Mattias HOFFMAN - Frölunda TKD Klubb, Sweden

Best female competitor: Maja SKÖLD - Uppsala TKD Klubb, Sweden
Best male competitor: Viceslav VINOGRADOV - So San TKD Znojmo, Czech Republic