VIKING CUP 2001

Result

 
BEST CLUB
  Club Gold Silver Bronze Total
1 National Team, Poland 9 6 9 24
2 Kolobrzeski KS Atlantic, Poland 4 6 3 13
3 Skovde TKD Club, Sweden 3 2 3 8
4 Stockholm TKD ITF, Sweden 3 1 1 5
5 MKS Lewart Lubartow, Poland 3 1 - 4
6 Fighter TKD Club Gothenburg, Sweden 2 3 3 8
7 KKSW TKD Legnica, Poland 2 1 1 4
8 Gdanski Klub TKD, Poland 2 1 - 3
9 Taekwon-Mokotow Warszawa, Poland 2 - 1 3
10 Tranas TKD Club, Sweden 1 2 - 3
11 Frolunda TKD Klubb, Sweden 1 1 1 3
. Heriot Watt Edinburgh, Scotland 1 1 1 3
. Partille TKD Klubb, Sweden 1 1 1 3
14 Malmo Cobra TKD Klubb, Sweden 1 - 1 2
15 KST Hwarang Brzeg Dolny, Poland - 2 1 3
16 School So-San Znojmo, Czech Rep. - 1 2 3
17 Juche TKD Alingsas, Sweden - 1 1 2
. LSKT Lublin, Poland - 1 1 2
. Radzynska Akademia TKD, Poland - 1 1 2
20 Espoo, Finland - 1 - 1
. Sarpsborg TKD Club, Norway - 1 - 1
. Tampere, Finland - 1 - 1
23 Beleslawiecki Klub TKD, Poland - - 1 1
. Kolbotn TKD Klubb, Norway - - 1 1
. Ljungby TKD ITF, Sweden - - 1 1
. Se-Jong TKD Gilleleje, Denmark - - 1 1
. Westervik TKD, Sweden - - 1 1
 
BEST COUNTRY
.,

Country

Gold

Silver

Bronze

Total

1 Poland 22 19 18 59
2 Sweden 13 12 13 38
3 Scotland 1 1 1 3
4 Finland - 2 - 2
5 Czech Republic - 1 2 3
6 Norway - 1 1 2
7 Denmark - - 1 1
           
8 England - - - -
 
ADVANCED (2 Kup-IV Dan)
FEMALE
Pattern group "A" (2 Kup-I Dan)
1. Marzanna PAWLIK, Poland -National Team
2. Joanna PAPROCKA, Poland - National Team
3. Monika WIATER, Poland - Radzynska Akademia TKD
Pattern group "B" (II Dan-IV Dan)
1. Mimmi OSKARSSON, Sweden - Skovde TKD Club
2. Heli KARJALAINEN, Finland - Espoo
3. Annet STORNAES, Norway - Kolbotn TKD Klubb
Sparring -52 kg
1. Marzanna PAWLIK, Poland - National Team
2. Mimmi OSKARSSON, Sweden - Skovde TKD Club
3. Joanna PAPROCKA, Poland - National Team
Sparring -58 kg
1. Katarzyna ZOLEDZIEWSKA, Poland - National Team
2. Monika JABLONOWSKA, Poland - National Team
3. Ilona DZIALA, Poland - National Team
Sparring -63 kg
1. Anita PASEK, Poland - National Team
2. Helen DANIELSSON, Sweden - Skovde TKD Club
3. Dorota MAJORKIEWICZ, Poland - National Team
Sparring -70 kg
1. Pernilla JOHANSSON, Sweden - Frolunda TKD Klubb
2. Saara KOIVISTO, Finland - Tampere
3. Katarzyna FRYDRYCH, Poland - National Team
Sparring + 70 kg
1. Malgorzata ROGACZEWSKA, Poland - National Team
2. Aleksandra NOWAK, Poland - National Team
3. Petra ROSLUND, Sweden - Skovde TKD Club
MALE
Pattern group "A" (2 Kup-I Dan)
1. Stanislaw WOZNIAK, Poland - Taekwon-Mokotow Warszawa
2. Marek TREMBOWSKI, Poland - Kolobrzeski KS Atlantic
3. Milosz MOSKALUK, Poland - National Team
Pattern group "B" (II Dan-IV Dan)
1. Jaroslaw SUSKA, Poland - MKS Lewart Lubartow
2. Lukasz STAWARZ, Poland - KKSW TKD Legnica
3. Mariusz WALACH, Poland - National Team
Sparring -54 kg
1. Milosz MOSKALUK, Poland - National Team
2. Mariusz SZCZYGIELSKI, Poland - National Team
3. Michal HOC, Poland - National Team
Sparring -63 kg
1. Jaroslav SUSKA, Poland - National Team
2. Lukasz ORLOWSKI, Poland - KST Hwarang Brzeg Dolny
3. Daniel DZIALA, Poland - National Team
Sparring -71 kg
1. Grzegorz JEZAK, Poland - National Team
2. Daniel PIENKOWSKI, Poland - National Team
3. Andreas PIERROU, Sweden - Stockholm TKD ITF
Sparring -80 kg
1. Tomasz IDZIKOWSKI, Poland - National Team
2. Rafal GOZDALSKI, Poland - LSKT Lublin
3. Lukasz MORAWIECKI, Poland - National Team
Sparring + 80 kg
1. Dariusz IDZIKOWSKI, Poland - National Team
2. Tomasz PILARZ, Poland - National Team
3. Jonathan GROMARK, Sweden - Frolunda TKD Klubb

Best feamle competitor: Marzanna PAWLIK, Poland - National Team
Best male competitor: Jaroslaw SUSKA, Poland - MKS Lewart Lubartow

MEDIUM ADVANCED (6 Kup-3 Kup)
FEMALE
Pattern
1. Izabela CIOC, Poland - KKSW TKD Legnica
2. Agata ZAKRZEWSKA, Poland - Radzynska Akademia TKD
3. Ewelina CIESLIK, Poland - LSKT Lublin
Sparring -52 kg
1. Sylwia BODZAK, Poland - MKS Lewart Lubartow
2. Iwona FILIP, Poland - MKS Lewart Lubartow
3. Magdalena Jurczyk, Poland - KST Hwarang Brzeg Dolny
Sparring -58 kg
1. Sandra EKENSTEDT, Sweden - Stockholm TKD ITF
2. Nina ANDERSON, Sweden - Fighter TKD Club, Gothenburg
3. Cecilia ÅKESDOTTER, Sweden - Westervik TKD
Sparring -63 kg
1. Anna MISZTAL, Poland - Gdanski Klub TKD
2. Sofia AHLIN, Sweden - Stockholm TKD ITF
3. Nina TAMASEBI, Sweden - Partille TKD Klubb
Sparring -70 kg / +70 kg
1. Saskia HART, Scotland - Heriot Watt Univeristy, Edinburgh
2. Beatrice ALEX, Scotland - Heriot Watt Univeristy, Edinburgh
3. Kaisa SANDSTEDT, Sweden - Ljungby TKD ITF
MALE
Pattern
1. Grzegorz HINCA, Poland - Gdanski Klub TKD
2. Dag M. LIE, Norway - Sarpsborg TKD Club
3. Kamil KOBIALKA, Poland - Kolobrzeski KS Atlantic
Sparring -54 kg
1. Suleiman HUDOG, Sweden - Stockholm TKD ITF
2. Pawel WACE, Poland - KST Hwarang Brzeg Dolny
3. Nasratullah SAFI, Sweden - Skovde TKD Club
Sparring -63 kg
1. Jakub STEPIEL, Poland - Kolobrzeski KS Atlantic
2. Piotr BOROWSKI, Poland - KST Hwarang Brzeg Dolny
3. Marek ZIELONKA, Poland - Kolobrzeski KS Atlantic
Sparring -71 kg
1. Piotr KIERCZENKO, Poland - Taekwon-Mokotow Warszawa
2. Marcin TARAN, Poland - Kolobrzeski KS Atlantic
3. Jakub WITKOWSKI, Poland - Taekwon-Mokotow Warszawa
Sparring -80 kg
1. Patrik ENG, Sweden - Skovde TKD Club
2. Martin PALENIK, Czech Republic - School of TKD ITF So San, Znojmo
3. Krzysztof KORCZOWSKI, Poland - Boleslawiecki Klub TKD
Sparring + 80 kg
1. Wojciech GORSKI, Poland - KKSW TKD Legnica
2. Torgny SVEDBERG, Sweden - Frolunda TKD Klubb
3. James MACINNES, Scotland - Heriot Watt Univeristy, Edinburgh

Best female competitor: Isabela CIOC, Poland - KKSW TKD Legnica
Best male competitor: Grzegorz HINCA, Poland - Gdanski Klub TKD

BEGINNERS (9 Kup - 7 Kup)
FEMALE
Pattern
1. Marta KUZAKOWSKA, Poland - Kolobrzeski KS Atlantic
2. Magdalena LUCZAK, Poland - Kolobrzeski KS Atlantic
3. Milena LUZOVA, Scotland - School of TKD ITF So San, Znojmo Sparring -52 kg
1. Josefine NORDLING, Sweden - Skovde TKD Club
2. Sara HOLMQVIST, Sweden Fighter TKD Club, Gothenburg
3. Lina AHLSTRÖM, Sweden- Skovde TKD Club
Sparring -58 kg
1. Josefin LINDSTÅHL, Sweden - Stockholm TKD ITF
2. Jenny PERSSON, Sweden - Partille TKD Klubb
3. Rezhin AZIZ, Sweden - Juche TKD Alingsas
Sparring -63 kg / -70 kg / +70 kg
1. Åsa WRETBÄCK, Sweden -Tranas TKD Club
2. Kamila DLUGASZEK, Poland - Kolobrzeski KS Atlantic
3. Milena LUZOVA, Czech Republic - School of TKD ITF So San, Znojmo MALE
Pattern
1. Mateusz KUZAKOWSKI, Poland - Kolobrzeski KS Atlantic
2. Grzegorz ROJ, Poland - Kolobrzeski KS Atlantic
3. Maciej BEDNARSKI, Poland - Kolobrzeski KS Atlantic
Sparring -54 kg
1. Domino VELOSO, Sweden - Partille TKD Klubb
2. Ryszard GAWROLSKI, Poland - Kolobrzeski KS Atlantic
3. Ilker ALTING, Sweden - Malmo Cobra TKD Klubb
Sparring -63 kg
1. Dawid NITECKI, Poland - Kolobrzeski KS Atlantic
2. Bartosz SZAFRAN, Poland - Gdanski Klub TKD
3. Daniel ABRAHAMSSON, Sweden - Fighter TKD Club, Gothenburg
Sparring -71 kg
1. Carl J. AXELSSON, Sweden- Fighter TKD Club, Gothenburg
2. Fred SABA, Sweden - Juche TKD Alingsas
3. Ricky BERNER, Denmark - Se-Jong TKD Gilleleje
Sparring -80 kg
1. Sadik TÖZMAL, Sweden - Malmo Cobra TKD Klubb
2. Johan GUSTAVSSON, Sweden - Tranas TKD Club
3. Carl HALLBERG, Sweden - Fighter TKD Club, Gothenburg
Sparring + 80 kg
1. Jan GJERTSEN, Sweden - Fighter TKD Club, Gothenburg
2. Björn CARLSSON, Sweden - Fighter TKD Club, Gothenburg
3. Mathias AGNETOFT, Sweden - Fighter TKD Club, Gothenburg

Best female competitor: Marta KUZAKOWSKA, Poland - Kolobrzeski KS Atlantic
Best male competitor:Carl J. AXELSSON, Sweden - Fighter TKD Club, Gothenburg