VIKING CUP 2000

Result

 
BEST CLUB
 

Club

Gold

Silver

Bronze

Total

1

Skovde Taekwon-Do Club, Sweden

8

7

1

16

2

Lewart Lubartow, Poland

7

3

3

13

3

Polish National Team, Poland

6

5

5

16

4

Frolunda Taekwon-Do Klubb, Sweden

2

2

-

4

5

Tranas Taekwon-Do Club, Sweden

2

1

3

6

. MKS Lubartow, Poland

2

1

3

6

7

KKSW Legnica, Poland

2

1

1

4

8

RAT Radzyn Podlaski, Poland

2

-

-

2

9

Tampere, Finland

1

3

3

7

10

Gdanski Klub Taekwon-Do, Poland

1

3

-

4

11

LKS LOTOS Jablonna, Poland

1

2

3

6

12

Heriot-Watt University UKTA, Scotland

1

2

2

5

13

Uppsala Taekwon-Do Club, Sweden

1

1

-

2

14

Stenungsund TKD, Sweden

1

-

-

1

15

Kungalv Taekwon-Do Klubb, Sweden

-

2

1

3

. Vastervik Taekwon-Do Klubb, Sweden

-

2

1

3

17

Boleslawiec TKD Club, Sweden

-

1

-

1

. Ljungby Cobra TKD Klubb, Sweden

-

1

-

1

19

School So-San Znojmo, Czech Rep.

-

-

4

4

20

Kongsvinger TKD Club, Norway

-

-

2

2

21

AZS AWF Biala Podlaska, Poland

-

-

1

1

. Hwarang Brzeg Dolny, Poland

-

-

1

1

. LSKT Lublin, Poland

-

-

1

1

. Juche Taekwon-Do Alingsas, Sweden

-

-

1

1

. Tong-Il Taekwon-Do Klubb, Sweden

-

-

1

1

 
BEST COUNTRY
.,

Country

Gold

Silver

Bronze

Total

1

Poland

21

16

18

55

2

Sweden

14

16

8

39

3

Finland

1

3

3

7

4

Scotland

1

2

2

5

5

Czech Republic

-

-

4

4

6

Norway

-

-

2

2

           

-

Netherlands

-

-

-

-

- Japan - - - -
- Denmark - - - -
 
ADVANCED (2 Kup-4 Dan)
FEMALE
Pattern 2 Kup-I Dan
1) Elzbieta Gromek – Poland (Polish National Team)
2) Petra Roslund – Sweden (Skovde Taekwon-Do Club)
3) Joanna Paprocka – Poland (LKS Lotos Jablonna)
Pattern II Dan-IV Dan
1) Mimmi Oskarsson – Sweden (Skovde Taekwon-Do Club)
2) Maria Aslund – Sweden (Uppsala Taekwon-Do Club)
3) Saija Aalto – Finland (Tampere)
Sparring -52 kg
1) Aneta Kolodziej-Klepacz – Poland (Polish National Team)
2) Marzanna Pawlik – Poland (KKSW Legnica)
3) Joanna Paprocka – Poland (LKS Lotos Jablonna)
Sparring -58 kg
1) Elzbieta Gromek – Poland (Polish National Team)
2) Terhi Leino – Finland (Tampere)
3) Malgorzata Michalik – Poland (LKS Lotos Jablonna)
Sparring -63 kg
1) Pernilla Johansson – Sweden (Frolunda Taekwon-Do Klubb)
2) Helen Danielsson – Sweden (Skovde Taekwon-Do Club)
3) Dorota Majorkiewicz – Poland (Polish National Team)
Sparring -70 kg
1) Malgorzata Rogaczewska – Poland (Polish National Team)
2) Saara Koivisto – Finland (Tampere)
3) Katarzyna Frydrych – Poland (Polish National Team)
Sparring +70 kg
1) Petra Roslund – Sweden (Skovde Taekwon-Do Club)
2) Joanna Krol – Poland (Polish National Team)
3) Mariola Kosyna – Poland (LSKT Lublin)
MALE
Pattern 2-1 Kup
1) Lukasz Matuszewski – Poland (RAT Radzyn Podlaski)
2) Michal Tomasiak – Poland (Lewart Lubartow)
3) Milosz Moskaluk – Poland (Lewart Lubartow)
Pattern I Dan
1) Simon Yuen – Sweden (Skovde Taekwon-Do Club)
2) Markus Wittebo – Sweden (Frolunda Taekwon-Do Club)
3) Maciej Janiuk – Poland (Polish National Team)
Pattern II-IV Dan
1) Jaroslaw Suska – Poland (Lewart Lubartow)
2) Dariusz Idzikowski – Poland (Polish National Team)
3) Lukasz Stawarz – Poland (KKSW Legnica)
Sparring -54 kg
1) Milosz Moskaluk – Poland (Lewart Lubartow)
2) Mariusz Szczygielski – Poland (Polish National Team)
3) Piotr Kania – Poland (Polish National Team)
Sparring -63 kg
1) Daniel Dziala – Poland (Lewart Lubartow)
2) Tomasz Szczepaniuk – Poland (LKS Lotos Jablonna)
3) Lukasz Orlowski – Poland (Hwarang Brzeg Dolny)
Sparring -71 kg
1) Daniel Pienkowski – Poland (Polish National Team)
2) Grzegorz Jezak – Poland (Polish National Team)
3) Mariusz Walach – Poland (Polish National Team)
Sparring -80 kg
1) Bjorn Held – Sweden (Skovde Taekwon-Do Club)
2) Niklas Berglund – Sweden (Skovde Taekwon-Do Club)
3) Marcin Rafal – Poland (Lewart Lubartow)
Sparring +80 kg
1) Tomasz Pilarz – Poland (Polish National Team)
2) Dariusz Idzikowski – Poland (Polish National Team)
3) Piotr Bocian – Poland (Lewart Lubartow)
BEST FEMALE
Elzbieta Gromek – Poland (Polish National Team)
BEST MALE
Milosz Moskaluk – Poland (Lewart Lubartow)

MEDIUM ADVANCED (6 Kup-3 Kup)
FEMALE
Pattern
1) Monika Wiater – Poland (RAT Radzyn Podlaski)
2) Paulina Dudziak – Poland (Lewart Lubartow)
3) Ewa Kwiatek – Poland (MKS Lubartow)
Sparring -52 kg
1) Sylwia Bodzak – Poland (Lewart Lubartow)
2) Magda Topyla – Poland (Lewart Lubartow)
3) Ewa Kwiatek – Poland (MKS Lubartow)
Sparring -58 kg
1) Paulina Dudziak – Poland (Lewart Lubartow)
2) Anna Misztal – Poland (Gdanski Klub Taekwon-Do)
3) Anna Hedstrom – Sweden (Kungalv Taekwon-Do Klubb)
Sparring - 63 kg
1) Helena Hinhikangas – Finland (Tampere)
2) Majida Pasalic – Sweden (Skovde Taekwon-Do Club)
3) Mikaela Lindholm – Sweden (Vastervik Taekwon-Do Klubb)
Sparring -70 kg
1) Angelina Berisha – Sweden (Skovde Taekwon-Do Club)
2) Maria Hellberg – Sweden (Vastervik Taekwon-Do Klubb)
3) Satu Bister – Finland (Tampere)
Sparring +70 kg
1) Camilla Rydberg – Sweden (Skovde Taekwon-Do Club)
2) Catorina Ewen – Scotland (Heriot-Watt University UKTA)
3) Philippa McGeoch – Scotland (Heriot-Watt University UKTA)
MALE
Pattern
1) Michal Galuska – Poland (KKSW Legnica)
2) Grzegorz Hinca – Poland (Gdanski Klub Taekwon-Do)
3) Ireneusz Laszek – Poland (AZS AWF Biala Podlaska)
Sparring -54 kg
1) Michal Galuszka – Poland (KKSW Legnica)
2) Krystian Kolodziey – Poland (LKS Lotos Jablonna)
3) Pavel Salasek – Czech Republic (School of TKD So-San Znojmo)
Sparring -63 kg
1) Krzysztof Kloda – Poland (Lewart Lubartow)
2) Nasratullah Safi – Sweden (Skovde Taekwon-Do Club)
3) Tony A. Vangen – Norway (Kongsvinger Taekwon-Do Club)
Sparring -71 kg
1) Tomasz Kuspit – Poland (Lewart Lubartow)
2) Ove Johansson – Sweden (Skovde Taekwon-Do Club)
3) Michal Koziej – Poland (MKS Lubartow)
Sparring -80 kg
1) Lukasz Jurkowski – Poland (LKS Lotos Jablonna)
2) Krzysztof Korczowski – Poland (Boleslawiec Taekwon-Do Club)
3) Mikael Andersson – Sweden (Tranas Taekwon-Do Club)
Sparring +80 kg
1) Torgny Svedberg – Sweden (Frolunda Taekwon-Do Klubb)
2) Hans Lindqvist – Sweden (Vastervik Taekwon-Do Klubb)
3) Stig Jostein Engen – Norway (Kongsvinger Taekwon-Do Club)
BEST FEMALE
Paulina Dudziak – Poland (Lewart Lubartow)
BEST MALE
Michal Galuszka – Poland (KKSW Legnica)

BEGINNERS (9 Kup-7 Kup)
FEMALE
Pattern
1) Katarzyna Janik – Poland (Gdanski Klub Taekwon-Do)
2) Martyna Wojcik – Poland (Gdanski Klub Taekwon-Do)
3) Joanna Naumanen – Finalnd (Tampere)
Sparring -52 kg
1) Paulina Sputo – Poland (MKS Lubartow)
2) Magda Rojeka – Poland (MKS Lubartow)
3) Susanne Hansson – Sweden (Tong-Il Taekwon-Do Klubb Sφdertδlje)
Sparring -58 kg
1) Sophia Ahlin – Sweden (Tranas Taekwon-Do Club)
2) Therese Axelsson – Sweden (Frolunda Taekwon-Do Club)
3) Zuzana Kalasova – Czech Republic (School of TKD So-San Znojmo)
Sparring -63 kg
1) Marzena Obroslak – Poland (MKS Lubartow)
2) Joanna Naumanen - Tampere (Finland)
3) Ingrid Odegaard – Scotland (Heriot-Watt Univeristy UKTA)
Sparring -70 kg
1) Saskia Hart - Scotland (Heriot-Watt University UKTA)
2) Kaysa Sandstedt – Sweden (Ljungby Cobra Taekwon-Do Klubb)
3) Martina Johansson – Sweden (Tranas Taekwon-Do Club)
MALE
Pattern
1) Johan Haglund – Sweden (Skovde Taekwon-Do Club)
2) Martin Nilsson – Sweden (Skovde Taekown-Do Club)
3) Martin Palenik - Czech Republic (School of TKD So-San Znojmo)
Sparring -54/-63 kg
1) Jani Haiko – Sweden (Stenungsund Taekwon-Do Club)
2) Johan Persson – Sweden (Kungalv Taekwon-Do Klubb)
3) Martin Nilsson – Sweden (Skovde Taekwon-Do Club)
Sparring -71 kg
1) Hakan Johansson – Sweden (Uppsala Taekwon-Do Klubb)
2) Fredrik Blomqvist – Sweden (Tranas Taekwon-Do Club)
3) Martin Palenik - Czech Republic (School of TKD So-San Znojmo)
Sparring -80 kg
1) Rikard Rasmussen – Sweden (Tranas Taekwon-Do Club)
2) Gustav Hedberg – Sweden (Kungalv Taekwon-Do Klubb)
3) Erik Jansson – Sweden (Tranas Taekwon-Do Club)
Sparring +80 kg
1) Patrik Eng – Sweden (Skovde Taekwon-Do Club)
2) James MacInnes – Scotland (Heriot-Watt Univeristy UKTA)
3) Emil Karlsson – Sweden (Juche Taekwon-DoAlingsas)
BEST FEMALE
Jonna Naumanen – Finland (Tampere)
BEST MALE
Martin Nilsson – Sweden (Skovde Taekwon-Do Club)